„Dobré ráno. Můžu vám připnout trikolóru?“ takto vítali 16. listopadu všechny příchozí do budovy školy organizátoři festivalu, kterým se na gymnáziu připomínalo výročí sametové revoluce. Škola se opět zapojila do projektu Samet na školách. Tentokrát se o realizaci tematického dne postarala skupina studentek z oktávy s podporou dalších studentů a vyučujících.
Gymnazisté oslavili svobodu a demokracii ve velkém stylu. Klasickou dopolední výuku nahradily besedy, workshopy a další zážitkové aktivity. Studenti si mohli z pestré nabídky vybrat, čeho se chtějí zúčastnit. Program nabízel širokou škálu historických, politických i kulturních témat. Neohlížel se pouze do minulosti, ale reflektoval i současné problémy. Kdo nechtěl jen sedět, poslouchat a diskutovat, vyrazil do tělocvičny na simulaci vojenského výcviku nebo přípravy na spartakiádu, zúčastnil se hodiny branné výchovy nebo si šel zahrát a zazpívat „listopadové bangry“.
Program z velké části organizovali učitelé. Lucie Albrechtová například nabídla dílnu věnovanou tomu, jak pracovat s daty, a tím pádem se vyznat nejen v politice. „Největší nebezpečí na internetu podle mě číhá v tom, že se na nás informace valí ze všech stran. Měli bychom se zaměřit na to, abychom si ověřovali pravdivost informací, našli si důvěryhodná média a byli aktivní,“ shrnula, čemu se na Sametu věnovala. Na období revoluce, kdy sami studovali na gymnáziu, zase zavzpomínali Daniel Kříž a Václav Havlíček. Své workshopy připravila i řada dalších vyučujících.
Dále se na projektovém dni podíleli zástupci různých organizací. Na školu zavítal například Pražský studentský summit, Post Bellum, Gender Studies, Život 90, Jsme fér či Konsent. Třeba za Greenpeace přijel bývalý student gymnázia Martin Čermák a ve svém bloku se věnoval udržitelnému životnímu stylu.
Svoboda byla na gymnáziu cítit na každém kroku. Studenti se aktivně zapojovali do připravených besed a aktivit, a když se o velké přestávce rozezněly po celé škole revoluční písně, vyvolávalo to smích i dojetí. Atmosféru naladila také výzdoba. Pořadatelé na chodbách rozmístili tematické plakáty a dobové fotografie. Ve 2. patře mohli účastníci projektu vidět výstavu o činnosti Státní bezpečnosti s názvem Když se pravda měnila v krev.
K dobré zábavě neodmyslitelně patří i dobré jídlo. Proto organizátoři připravili Sametovou kavárnu, která byla v klubu otevřena po celý den. V ní mohli gymnazisté nerušeně posedět a dát si něco dobrého.
„Vedle historie jsme chtěly připomenout i hodnoty, se kterými studenti v listopadu 1989 přišli. A také aby si všichni účastníci zažili pohodové, jiné a specifické dopoledne. Proto jsme zvolily festivalovou formu, dopoledne naplněné příjemnou atmosférou, aby ve škole byla cítit zase jiná energie,“ uvedla za organizátorky Magdaléna Studená. „Ze zpětné vazby máme radost a pocit, že se festival povedl. Že se nepřihodilo nic mimořádného a vše fungovalo,“ dodává její kolegyně Lada Telenská.