Pražská německá literatura je v českém i německém jazyce už pojem. Každý gymnazista si hned vybaví Franze Kafku, ale v Praze žilo a tvořilo i mnoho dalších.
Přesvědčili se o tom němčináři z třetích ročníků a septimy, kteří vyrazili po stopách těchto autorů do Prahy. První dvě třídy (3.A se septimou) ve středu 21. března, zbývající dvě (3.B a 3.C) o týden později. Den v hlavním městě zahájili v Literárním domě nedaleko Karlova náměstí. Ten je věnován právě pražským německy píšícím spisovatelům. Prohlédli si sbírku děl a výstavu nejen o Franzi Kafkovi, ale i o Maxi Brodovi, Franzi Werflovi, Egonu Erwinu Kirschovi, Raineru Maria Rilkovi nebo o Lence Reinerové. Velice poutavou přednášku si pro studenty připravila doc. PhDr. Viera Glosíková, CSc., vedoucí katedry germanistiky z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Po cestě do Goethe Institutu na Smetanovo nábřeží se gymnazisté zastavili u otočné sochy Franze Kafky na Národní třídě, jejímž autorem je známý umělec David Černý.
V samotném Goethe Institutu si pak zájemci z řad učitelů i studentů mohli sami vyzkoušet, jaké to je stát se broukem podobně jako Řehoř Samsa v Kafkově Proměně. Prostřednictvím virtuální reality a senzorů po celém těle zůstali uvězněni na pět minut ve hmyzím těle.
A ještě před návratem do Příbrami zavítali třeťáci do Muzea Franze Kafky nedaleko Karlova mostu. Získané znalosti jistě dále zúročí nejen v hodinách, ale někteří snad i u maturitní zkoušky.
Foto: Matouš Ettler (GymTV), Mgr. Jana Štědronská, Mgr. Václava Reissmüllerová