Pěti žákům Gymnázia Příbram se poštěstilo a bylo jim umožněno si ozvláštnit více jak týden ze svých letních prázdnin. Desetihodinovým letem do Číny se 24. července vydali David Burda, Tereza Humlová, Adam Karas, Ondřej Luks a Eliška Suchá. Společně s nimi letěli ještě čtyři studenti z Vlašimi a Mgr. Lucie Kotalová z Krajského úřadu Středočeského kraje jako doprovod.
Cílem bylo desetimilionové město Čcheng-tu, hlavní dominanta S‘-čchuanské provincie. Ta také celou akci zorganizovala. Jednalo se totiž o Letní poznávací kemp pro spřátelené kraje S’čchuanu. Kromě Čechů tam tak byli i Belgičané, Britové, Francouzi a Švédové. Pro účastníky zájezdu byl připraven bohatý program, který je provedl nejzajímavějšími kouty tamní oblasti. Vše začalo návštěvou univerzity, kde bylo připraveno několik workshopů. Žáci se rozdělili do skupin a postupně si vyzkoušeli vyřezávání papíru, kaligrafii, tradiční čínské tance a nechybělo ani Tai-chi. Den na to všichni vyrazili na prohlídku jednoho z největších čínských železničních uzlů, který spojuje Čínu s celou Asií a Evropou. Odpoledne je pak čekalo muzeum tradiční čínské kultury. Za celých osm dní pobytu ale studenti navštívili muzeí více, podívali se třeba, jak se vytvářejí protkávané bavlněné obrazy, nebo si vyzkoušeli čínskou malbu. Nespornou součástí S’čchuanské oblasti jsou také pandy. Program na ně pamatoval, a tak bylo jedno celé odpoledne věnováno výběhu s těmito černobílými medvídky. Provincie se může pyšnit i největší kamennou sochou Buddhy na světě. I tam účastníci zavítali, celých 71 metrů opracované skály si mohli prohlédnout z lodi. K samotnému městu Čcheng-tu pak patří hlavně pálivé jídlo. To si studenti mohli nejen dát k večeři, ale také přímo uvařit. Vrcholem týdne byla televizní věž. Se svými 448 metry je to nejvyšší budova v celé oblasti. Výtah žáky vyvezl do maximální přístupné výšky 380 metrů, která jim nabídla úchvatný výhled na celé město.
Večery byly volnější, a tak žáci mohli vyrazit do všedních ulic této východní kultury. Někteří trávili čas v menších obchůdkách a bistrech, jiní zase preferovali krušné ulice s mrakodrapy a obchodními centry. Po nabitém týdnu nastal velkolepý, pro mnohé smutný, rozlučný večer a ráno se všichni vydali na cestu zpět do svých rodných zemí.