Hned druhý školní den vyměnili gymnazisté školní batoh za kolo. Pět tříd prváků včetně kvinty a 3.S vyrazilo na čtyři dny (od 5. do 8. září) do Kempu Brdy u Věšína. ‚‚Je tady velká jídelna, prostor pro venkovní aktivity, klubovny, bufet a máme to tady rádi,‘‘ popisuje s radostí organizátorka kurzu Mgr. Miloslava Šmolíková.
Učitelé připravili pro studenty tematické aktivity. S Ing. Ivou Šmídovou si z PET lahví gymnazisté vyrobili raketu. A tu pak odpálili – díky octu a jedlé sodě.
Mgr. Libor Valíček měl pro prváky připravený orientační běh. Studenti pracovali s mapou, buzolou a zároveň si museli umět rozvrhnout čas. ‚‚Orientační běh je zajímavý a hezký tím, že se kombinuje běh s myšlením, které je tam potřebné právě proto, aby člověk nemusel o to více dřít, a využil tak svých schopností k tomu, že se dostane z jednoho místa na druhé,‘‘ popisuje vyučující tělesné výchovy Mgr. Libor Valíček
Pohybu se věnoval i Mgr. Filip Souček. Ten měl připravené sportovně-seznamovací hry. ‚‚Hráli jsme gordický uzel. Poslepu jsme se chytli za ruce a pak jsme se snažili rozmotat. Následně jsme hráli různé hry i na reakce, na rychlost a na postřeh. Například i hru, při které na zemi ležely kužely a dva lidé si vždy zahráli kámen, nůžky, papír. Kdo prohrál, musel tomu druhému utéct,‘‘ popisuje Matěj Žebrakovský (1.C).
S PhDr. Pavlou Trantinovou naopak prváci relaxovali a pokoušeli se dostat do duševní pohody.
Mgr. Petr Pahorecký měl zase pro gymnazisty připravenou angličtinu a zeměpis. Studenti třeba zkoušeli odhadnout stát světa podle jedné fotky. V rámci angličtiny pak hledali ekvivalenty k českým příslovím.
Své místo měla v programu i hudební výchova. ‚‚Zabýváme se muzikoterapií. Hrajeme si hodně s pohybem, rytmem, a dokonce i s verši,‘‘ popisuje náplň programu Bc. Zdeněk Melín.
Abstraktní umění, avšak to výtvarné, poznali prváci s Mgr. Lucií Albrechtovou. Studenti nejprve vytvořili barevný obraz, z něhož si pak všichni vystřihli jeden dílek, nalepili ho na čtvrtku, a tak si každý vytvořil své originální dílo.
Program s Mgr. Zdeňkem Vondrákem popisují Karolína Kubínová a Karolína Vávrová (obě 1.A): ‚‚S panem učitelem jsme se dozvěděli informace o chemickém složení návykových látek a probrali jsme i možné účinky závislostí. Přišla řada i na modelovou resuscitaci a taky na to, co by člověk měl v takovém případě dělat.‘‘
‚‚Všechny první ročníky dostaly za úkol připravit si během tří dnů také nějaký dramatický výstup, přičemž v rámci něhož měly použít 10 zadaných slov, které jsme jim dali již na začátku adaptačního kurzu. Vylosovali si zároveň 5 žánrů,‘‘ popisuje divadelní projekt Mgr. Libuše Fořtová. Na přípravu svých výstupů měly třídy jen dva a půl dne. V krátkém čase tak prváci museli vymyslet děj, napsat scénář, rozdat si role a celou scénku si ještě několikrát vyzkoušet.
1.B si pro své spolužáky připravila muzikálový příběh o traktoristovi. ‚‚Za kvintu jsme si vylosovali detektivku. Je to o záhadě vraždy traktoristy Luďka. Odehrávají se tam dvě paralelní scény. Jedna je z minulosti, jedna ze současnosti a všechno se to tam nakonec vyřeší, jak to v detektivkách bývá,‘‘ představuje návrh své třídy Tereza Drmlová (kvinta) ‚‚My jsme si vylosovali romantickou komedii a rozhodli jsme se zahrát hru o lásce mezi traktoristou a traktorem, vzhledem k tomu, že ‚traktorista‘ bylo jedno z povinných slov, která mají být ve hře,‘‘ vysvětluje Matěj Žebrakovský (1.C). V divadelní scénce se musela vyskytnout i slova jako uran, luskoun, slídit nebo třeba spojlerovat. ‚‚Jako třída jsme si vylosovali loutkohru. Náš příběh pojednává o dobrodružstvích traktoristy Pepy Čermáka,‘‘ vysvětlují Nela Čmuchařová a Martin Hummel (oba 1.A) Prváci si ale žádné dřevěné postavy nevyráběli, rolí loutek i loutkoherců se zhostili oni sami. 3.S zakončila divadelní scénky hororem. V rámci svého výstupu odvyprávěli děsivé příběhy, které zároveň pantomimicky ztvárňovali.
‚‚Celý týden byl úplně báječný, protože jsme měli neuvěřitelně krásné počasí. Instruktoři (učitelé) si letos připravili opravdu pestrý program, takže si myslím, že se ty aktivity studentům líbily. A i konečná divadla, která připravovala, tak tomu nasvědčovala, protože byla naprosto originální a výtečná,‘‘ shrnuje a hodnotí adaptační kurz i závěrečné divadelní scénky Mgr. Miloslava Šmolíková.