Střípky z gymnázia

Dva velikáni v jeden den

,

Úterý 2.6.2015 bude na našem gymnáziu dnem rušnějším než obvykle. Budeme mít totiž tu čest přivítat dva velikány českého literárního světa.

V rámci projektu Evropské literární dobrodružství naši školu navštíví jeden z našich současných velmi uznávaných spisovatelů Jaroslav Rudiš. Studenti Gymnázia Příbram a studenti francouzského Gymnázia Lycée Charles de Gaulle z Dijonu s knihou tohoto autora Konec punku v Helsinkách pracovali celý školní rok a beseda s autorem bude jistě úžasným vyvrcholením.

Jaroslav Rudiš je mimořádnou osobností. Pracoval jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, hotelový portýr a také jako redaktor. Od roku 2006 je spisovatelem na volné noze. Mezi jeho nejznámější díla patří Nebe nad Berlínem, Alois Nebel, Grandhotel, již zmiňovaný Konec punku v Helsinkách nebo nejnovější román Národní třída. Jelikož by byla škoda besedu s tak významným autorem nerozvinout, rozšířili jsme obecenstvo kromě účastníků literárního projektu o studenty kvinty, septimy a studenty francouzské a německé konverzace. Už se všichni těšíme na besedu nesoucí se v česko-francouzsko-německém duchu.

zdroj: wikipedia.cz
Jaroslav Rudiš, zdroj: wikipedia.cz

Odpoledne Jaroslava Rudiše vystřídá další velmi známá osobnost české umělecké scény, a to básník, písničkář, textař, překladatel, spisovatel a autor četných rozhlasových a televizních pořadů, Jiří Dědeček. Kromě toho je vynikajícím interpretem písní francouzských zpěváků Georges Brassense či Jacquese Brela. Je znám svým kladným vztahem k Francii, proto se přímo nabízí, že celé toto písničkami doprovázené posezení bude probíhat ve francouzštině. Jistě zajímavému povídání, proloženému francouzskými a českými písněmi, budou přítomni již výše zmínění účastníci literárního projektu, a to studenti francouzského Gymnázia Charles de Gaulle a Gymnázia Příbram. Zároveň srdečně zveme i další francouzštináře či frankofily. K dispozici je asi 40 míst. Beseda začne ve 13 hodin v hudebním sále. Kdo má zájem, hlaste se v kabinetu cizích jazyků 2.

zdroj: wikipedia.cz
Jiří Dědeček, zdroj: wikipedia.cz

Určitě můžete využít příležitosti nechat si knihy těchto autorů podepsat – Jaroslava Rudiše cca v 11:30hod, Jiřího Dědečka poté cca v 14:30hod.

A nám nezbývá nic jiného, než se těšit na setkání s tak neobvyklými a vzácnými hosty.