Střípky z gymnázia

Francouzská výměna den po dni

,

Už druhým rokem spolupracujeme s Lycée Charles de Gaulle v Dijonu v rámci projektu nazvaného Evropské literární dobrodružství. Minulý rok byl v režii francouzské strany a letos jsme míč dostali my.

Studenti celý rok pracovali s knihou českého autora Jaroslava Rudiše Konec punku v Helsinkách a vyvrcholením byl právě pobyt francouzských studentů na Gymnáziu Příbram.

A jak to tedy proběhlo?

V pondělí 1. 6. dorazila celá francouzská skupina v dobré náladě do Příbrami a už od prvního pohledu bylo vidět, že se moc těší a jsou zvědaví, jaké to v České republice vlastně bude. Pro drtivou většinu to byla první návštěva. Večer byl čas jen na krátké představení, uvítání a rychle do postelí, vyspat se na následující den, který byl doslova nabit literaturou.

V úterý hned ráno se francouzské skupiny ujali čeští studenti pracující v projektu a provedli zvědavé Francouze celou školou, která se jim moc líbila. V deset hodin se slova a knihy chopil autor, s jehož knihou se celý rok pracovalo, pan Jaroslav Rudiš. Studenti s ním strávili dvě hodiny plné čtení, povídání, odpovídání na otázky a smíchu. Nakonec bylo vše zakončeno autogramiádou.  Po pauze na oběd ve školní jídelně už všichni dychtivě očekávali velkého milovníka Francie, pana Jiřího Dědečka. Ten více jak hodinu sám moderoval celé setkání, prokládal ho francouzsko-českými písněmi a rovněž odpovídal na zvědavé otázky, které svým povídáním vyvolal. Po skončení byla ta pravá chvíle vyrazit na čerstvý vzduch. Jelikož jsme v Příbrami, tak nebylo možné vynechat naše hornické muzeum. Studenti si prošli několik expozic, projeli se hornickým vláčkem a hlavně se z úst velmi zkušeného průvodce dozvěděli, jak to vlastně s tím hornictvím v našem městě bylo.

Ve středu jsme další poznávání našeho města a okolí zahájili návštěvou Památníku Vojna v Lešeticích. Pro francouzské studenty i pedagogy to bylo velmi zajímavé a určitě chvílemi i šokující, což se dalo vyčíst z jejich zamyšlených tváří. Abychom je trochu rozptýlili, tak jsme po obědě vyrazili na Strž, do Památníku Karla Čapka, kde jsme již byli netrpělivě očekáváni celým vedením. Zde byl připraven bohatý program. Nejprve účastníci zhlédli krátký film o životě a díle Karla Čapka a získané vědomosti ověřili připraveným kvízem, poté Francouzi záludnými otázkami prověřili, jak s knihou Jaroslava Rudiše pracovali čeští studenti (a věřte, že naši obstáli!), na to se posilnili opečenými buřty, které jim moc chutnaly, a pobyt zakončili procházkou po naučné stezce Karla Čapka. I díky počasí to byl nádherný den.

Čtvrtek byl ve znamení posledního dne a někteří studenti začali být smutní. Ale čekal je další zajímavý program, a tak na smutek rychle zapomněli. Jelo se totiž do Prahy! Procházka vedla přes Pražský hrad, dále Nerudovu ulicí až na Karlův most a Staroměstské náměstí;  po vytoužené pauze na nákupy se ještě pokračovalo na Karlovo náměstí. Po návratu do Příbrami jsme se unavení, ale spokojení všichni sešli v klubu gymnázia, abychom celý pobyt shrnuli a rozloučili se. Čeští studenti připravili vynikající pohoštění, které zmizelo, hned jak se postavilo na stůl. Celý večer bylo vidět, že se výměna podařila, studenti si povídali, smáli se, měnili si facebookové účty, mailové adresy a telefonní čísla, francouzští studenti těm našim zazpívali a nikomu se nechtělo jít spát. Ale vše jednou musí skončit.

Pátek byl dnem odjezdu, čeští i francouzští studenti a učitelé se sešli u autobusu a všichni si slíbili, že se za rok se uvidíme. I několik slz se objevilo. Celý pobyt se opravdu vydařil a my se s chutí pustíme do další práce. Tentokrát náš čeká četba německého autora, pomyslný míč totiž přebírá nový partner, německá škola Are-Gymnázium z města Bad Neuenahr-Ahrweiler.

Na závěr je třeba poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli. Jednak samozřejmě týmu francouzštinářů – Veronice Šedivé, Danielu Křížovi a Libuši Fořtové, všem studentům gymnázia pracujícím v projektu, Památníku Karla Čapka ve Strži a také Středočeskému kraji a vedení Gymnázia Příbram za podporu celé akce.