Střípky z gymnázia

Jiří Dědeček s kytarou a francouzsky

,

Úterý bylo na Gymnáziu Příbram dnem plným umění. Po Jaroslavu Rudišovi nás v rámci projektu Evropské literární dobrodružství navštívila další významná osobnost českého literárního světa, a to básník, písničkář a spisovatel Jiří Dědeček. Jiří Dědeček je znám nejen jako český básník, zpěvák a spisovatel, ale také jako interpret francouzských zpěváků, jakými jsou například Jacques Brel, Boris Vian a další. Proto se přímo nabízelo, pozvat ho k nám ve chvíli, kdy přijedou studenti z Lycée Charles de Gaulle. Díky partnerství s Památníkem Karla Čapka, který návštěvu zajistil, se beseda s tímto velmi zajímavým autorem mohla uskutečnit.

Po krátkém úvodním slovu paní ředitelky se slova a kytary ujal sám Jiří Dědeček. Více jak hodinu zvládl s lehkostí mluvit francouzsky, vyprávět o svém vztahu k Francii a o svém životě vůbec a celé to prokládat písničkami, které si připravil napůl francouzsky a napůl česky. Studenti tedy zjistili mnoho nejen o životě Jiřího Dědečka, o jeho přátelství s Václavem Havlem a vztahu k Francii, ale také o tom, jak není snadné interpretovat a překládat písně francouzských autorů nebo ty své překládat do francouzštiny.

Na závěr si studenti našeho gymnázia pro Jiřího Dědečka a návštěvu z Dijonu připravili malé překvapení, a to píseň Dernière danse od současné francouzské zpěvačky jménem Indila.

Hudební beseda byla krásným ozvláštněním celého programu, který byl pro studenty pracující v rámci projektu připraven, a děkujeme všem, kteří se na tomto neobyčejném zážitku podíleli.