Střípky z gymnázia

Druháci už zjistili, jak se píší noviny

,

Jak vlastně vypadá práce dnešního novináře? To zjistili studenti tříd 2.A a 2.C, kteří se pod vedením paní profesorky Mgr. Hany Kriegrové a pana profesora  Mgr. Daniela Kříže vydali v úterý 12.listopadu do sídla deníku MF DNES, se kterým škola spolupracuje v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny.

Části skupiny, konkrétně třídy 2.A, se nejprve jako průvodce ujal šéfredaktor sportovní rubriky Ondřej Trunečka, který je provedl redakcí. Společně s ním se tak studenti měli možnost podívat do televizního studia, kde se pravidelně natáčí živé přenosy u příležitosti nejrůznějších událostí či rozhovory se známými osobnostmi.

Další osobností byl redaktor Michal Musil. Ten prozradil něco o editování článků, a to jak těch pro tištěnou formu deníku, tak i pro portál idnes.cz. Na konec prohlídky redakce se ještě zastavili v jedné ze zasedacích místností a poté se vyměnili s 2.C, která mezitím besedovala s šéfredaktorem magazínu DNES+TV  Martinem Moravcem. Ten se pokusil druhákům objasnit zákulisí dnešní žurnalistiky, mimo jiné i to, jakým způsobem se informace získávají a jak se s nimi pracuje. Dotazy směřovaly mimo jiné i ke změně majitele deníku a ke změně na postu šéfredaktora (v době exkurze ještě nebylo známé jméno nového).

Druháci se právě v rámci češtiny věnují publicistickému stylu, a tak pro ně byla celá exkurze velmi přínosná.