Zase po roce se naši studenti vypravili do Prahy na festival dokumentárních filmů Jeden svět. Pondělní odpoledne a večer vyrazili studenti semináře Cestovní ruch a zhlédli dva dokumenty.
Prvním byl britský dokument Ztraceni v Libanonu o syrských uprchlících. V sotva pětimilionovém Libanonu našlo doposud útočiště přes milion syrských uprchlíků. Z obav před zvládáním situace začala libanonská vláda v roce 2015 svou azylovou politiku zpřísňovat. V důsledku nových vízových restrikcí se rázem 80 % Syřanů ocitlo v pozici nelegálních migrantů. Film ve čtyřech prolínajících se příbězích přibližuje, jakým krajním situacím jsou vystaveni lidé, kterým je upřeno právo na vlastní domov. Jaká možnost prchajícím Syřanům zbývá, když vrátit se nelze a sousední státy, Jordánsko, Turecko a Libanon, už si nemohou dovolit další statisíce příchozích?
Druhý dánský dokument Nekonečné štěstí je o domě od světoznámého dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group (BIG), který má půdorys ležaté osmičky, nádvoří jsou přístupná všem jeho obyvatelům a jsou navržena tak, aby se rezidenti navzájem často potkávali. Jedná se vlastně o jedinečnou vesnici, která není rozprostřena náhodně v krajině, ale je vertikálně navrstvena v rámci jednoho obytného komplexu.
Do Prahy se pak gymnazisté vydali ještě jednou, a to ve středu. O této exkurzi si budete moci přečíst příště.