Inflace, úroková sazba nebo spotřební koš – nejen s těmito pojmy se kvartáni setkali v České národní bance ve čtvrtek 15. června. Pod vedením Mgr. Jany Štědronské a PaedDr. Dany Bohuslavové se tam studenti vydali na exkurzi.
Kvartáni se postupně seznamovali s ekonomikou. Dozvěděli se více podrobností především o té české, ale průvodkyně zabrousila i do zahraniční ekonomiky. Prostřednictvím modelu tzv. inflačního městečka si mohli studenti vyzkoušet řízení inflace. Platí jednoduchá přímá úměrnost – čím vyšší je inflace, tím vyšší by měla být i úroková sazba. Pak by měla inflace začít klesat a ČNB by měla rovněž snížit i úrokovou sazbu.
Řeč byla také o měnové reformě z roku 1953, jejíž následky pociťují lidé dodnes – například banky ztratily u některých lidí důvěru. Avšak mluvilo se i o budoucnosti. Má Česko přijmout Euro? Mělo by. Vstupem do Evropské unie v roce 2004 se k tomu zavázalo. Dožijí se toho vůbec současní kvartáni?
Studenti zhlédli i krátký film od režiséra Jiřího Stracha. V propagačním spotu k výstavě ČNB ožívají postavy z českých bankovek (od Karla IV. po T. G. Masaryka) a studentům představují každodenní život peněz. Kvartáni na konci obdrželi záložku do knihy vyrobenou ze skartovaných českých bankovek, které se špatně vytiskly nebo jejichž platnost už vypršela.
Výlet do České národní banky završil trojici pražských výjezdů v rámci hodin českého jazyka a občanské nauky. Studenti se v prosinci podívali do parlamentu a loni v červnu navštívili významné pražské památky.
foto: Štěpán Švagr, Mgr. Jana Štědronská