Rok se s rokem sešel a Gymnázium Příbram opět přivítalo studenty z německého gymnázia z doslova Smějící se vesnice – Lachendorfu. Mezistátní výměna se uskutečnila i díky Česko-německému fondu budoucnosti. Od 12. do 17. února hostili čeští gymnazisté známé tváře. První polovina programu, kdy jeli do Německa, totiž proběhla už v listopadu minulého roku. Letošní výměna se zaměřovala na ekologickou a sociální angažovanost.
Program celého týdne začal v úterý v Praktické škole, a to nejen prakticky, ale i kreativně. Studenti vyráběli hmyzí domečky. Kromě kleští, vrtačky a kladiva dostali do rukou i jiný nástroj – svářečku. Talent na sváření v sobě objevovali na simulátoru. Další zastávkou bylo Hornické muzeum. Protože když chcete poznat Příbram jak se patří, musíte do hloubky. A to nejen tak ledajaké. Rovnou 70 metrů pod zem. I když do jámy Prokop, která dosahuje hloubky 1600 metrů, nahlédli raději jen z výšky. O autentické podmínky horníků však studenti nepřišli. S helmami na hlavě a svítilnou v ruce sfárali speciálním výtahovým zařízením k vodnímu patru zvanému Wasserlauf.
A z Příbrami rovnou do hlavního města. Právě tam se totiž mezinárodní skupinka ve středu vypravila. Hlavní téma výměny – udržitelnost – rezonovalo v aktivitách i tohoto dne. Nejdříve se gymnazisté pokusili zanést na papír osobní vizi o ideálním a naprosto udržitelném městě. Další program, workshop a Stadtralley (poznávací procházku za krásami hlavního města), přichystal spolek Pragkontakt. Ten poskytuje především německy mluvícím třídám lepší povědomí o Praze a ČR. Ve dvojjazyčných skupinkách a s pracovním listem v ruce nachodili studenti téměř 20 kilometrů.
Čtvrtek se nesl v duchu trpělivosti, obratnosti, zručnosti, logického uvažování a smyslu pro týmovou spolupráci. Všechny tyto kvality totiž studenti potřebovali v dobrodružné hře Tepfaktor v Chotilsku.
Páteční putování za další, neméně důležitou příbramskou památkou s sebou přinášelo výzvu, a sice výškové převýšení. Uhádnete, která stavba s nadmořskou výškou 586 m byla na programu? Pokud hádáte barokní Svatou Horu, máte pravdu a jistě se v Příbrami neztratíte. Další zastávka přinesla zklidnění těla i duše. Pozice jako pozdrav slunci, psa, kočku nebo bojovníka si studenti vyzkoušeli během hodiny jógy. Odpočatí a protažení pokračovali do hrnčířské dílny – Točírny. Keramické výtvory, tedy krmítka a pítka pro ptáčky, budou viset v okolí gymnázia a českým studentům tak připomínat německé přátele po celý rok.
Projekt je realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.
Foto: Mgr. Pavla Karasová