Střípky z gymnázia

V hlavních rolích detektivové i padouši

,

Na jevišti Divadla Antonína Dvořáka se 28. června vyšetřovaly nejrůznější zločiny od krádeží až po vraždy. Probíhal tam totiž Den divadla. Letošní ročník této akce neodmyslitelně spojené s Gymnáziem pod Svatou Horou nesl název Slavné detektivky. Očitými svědky byli příbuzní a kamarádi příbramských gymnazistů. Den divadla se těší velké oblibě nejen u diváků, ale i u studentů a učitelů, kteří ho připravují. O tom svědčí jak to, že se jednalo už o 14. ročník, tak vyprodaná velká scéna.

Přípravy začaly už několik měsíců předem. Organizaci měl na starosti Mgr. Roman Káčerek. Ten společně s dalšími vyučujícími vybral celkové téma i jednotlivé knihy, které dostali studenti za úkol dramaticky ztvárnit. Podle tradice si každá třída předem vylosovala knižní předlohu a způsob zpracování, kterého se musela držet. Následně si studenti rozdělili úkoly, napsali scénář, vyrobili kostýmy a kulisy, vybrali hudbu a osvětlení a hlavně nacvičili své role. Vše vyvrcholilo právě v Den D, tedy Den divadla. Účinkující od rána pilovali v divadle poslední detaily, aby večer, kdy se zaplnilo diváky, bylo vše perfektní.

Výstupy jednotlivých tříd dohromady složily krásný kulturní večer. Prokládaly je vtipné scénky absolventů gymnázia Jana Traxlera a Veroniky Škubalové. Ti při moderování prokázali nejen herecký talent a schopnost zaujmout diváky, ale také velkou odvahu, jelikož se jen kousek od nich nacházelo nejedno místo činu.

Postupně se na scéně objevili ti nejslavnější detektivové, Sherlock Holmes, kapitán Exner nebo například baletící Hercule Poirot. Třída 1.C totiž dostala za úkol zpracovat dílo Smrt na Nilu od Agathy Christie formou baletu. Za svůj výkon získala Cenu diváků, protože ani letos nemohlo chybět hlasování obecenstva o nejlepší hru. Cenu ředitelky školy si odnesla groteska Poklad byzantského kupce v podání 2.D a odborná porota ocenila 3.S a jejich Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy ztvárněné pantomimou.

Tím se celý večer završil, všechny vraždy se objasnily a vyšlo najevo, že vrahem nebyl zahradník.

Tak snad zase za rok…

Foto: V.B. 3.D