Střípky z gymnázia

Sníh od neděle do neděle

,

V neděli 1. března jely třídy sekunda, kvinta a 1.B na lyžařský výcvik do Pece pod Sněžkou.

Hned po příjezdu se mohli studenti ubytovat v pohodlných pokojích, kde začalo jejich společné horské dobrodružství. Tento den se nelyžovalo, ale v programu byla  procházka, která se v mžiku zvrtla do kruté koulovačky. Večer se hrály různé hry, jejichž součástí byla například takzvaná oblíkačka, kde musely týmy dát dohromady co nejvíc oblečení, které oblékly svému kapitánovi.

V pondělí už se lyžovalo: všechna čtyři družstva, rozdělená podle zdatnosti lyžařů, se vydala na modrou sjezdovku Javořák, kde se jezdilo až do oběda. Odpoledne se pro změnu běžkovalo: byl to malý okruh v tamním okolí i s příjemnou zastávkou v Kolínské boudě. Ke konci dne se hrála i oblíbená židličkovaná pořádaná žáky z kvinty.

V úterý se poprvé lyžovalo mimo Javořák a jelo se až do Pece, odpoledne se také sjíždělo. Večer nesměly chybět ani hry.

Středa se svým průběhem podobala pondělku, pouze neměly týmy stejné programy. Ráno však většina žáků vyrazila na běžkařský výlet na Černou horu a odpoledne si užili stavěním budov ze sněhu. Nejúspěšnější byl tým, který postavil Colosseum. Večerní hodiny byly věnovány hrám a večernímu lyžování.

Čtvrtek byl nejspíš dnem nejnáročnějším: všichni měli na výběr buď si jet zalyžovat do skiareálu Jánské Lázně, zaběžkovat si k výhledům na Sněžku, anebo vzdát se celodenního výletu a běžkovat i lyžovat v jednom dni. Konečně večer třída sekunda připravila program, při kterém si týmy vylosovaly značku, na niž musely vytvořit reklamu. Největší úspěch měl tým, který vymyslel reklamu na Favi.

V pátek se dopoledne převážně běžkovalo a odpoledne se dobrovolníci z 1. a 4. skupiny vydali užít si poslední sjezdy. Tomu, komu se už nikam nechtělo, stačila závěrečná koulovačka. Večerní hry samozřejmě nesměly chybět.

V sobotním programu lyžování nebylo. Nahradil ho však běžkařský závod a stavění vozítek. Nejrychlejší běžkaři a běžkařky se došplhali až na neuvěřitelný čas 16 minut, zatímco 1. místo v budování vozítek patřilo týmu Bombarďáci; za největší kreativitu byla ale oceněna Sovětská Legie a to za svoje všebarevné (ale hlavně rudé) vozítko Sovětská MHD. Diskotéka byla zlatým hřebem večera. Každý si zatancoval a protáhl tím večerku do 23. hodiny. Za tuto horečku sobotní noci můžeme poděkovat jedině 1.B.

V neděli se všichni rozloučili s pokojem i s chatou a žáci společně i s profesory odjeli domů.