Střípky z gymnázia

Slap, open nebo bas?

,

Projektová práce Erasmu+ se letos odehrává v oblasti hudby, a tak na Gymnázium Příbram minulý týden zavítal Tomáš Kerle s plným kufrem afrických bubnů zvaných djembe. Hře na ně se věnuje už od malička a se svou agenturou Cesta rytmu pořádá workshopy pro studenty všeho věku. Hudební odpoledne si připravil i pro účastníky projektu Erasmus+ pod vedením Mgr. Hany Štufkové a Mgr. Lenky Pavelkové.

Každý obdržel svůj buben a všichni se nejprve naučili základní údery: slap, open a bas. Žáci se pak dozvěděli, jakou roli v rytmu každý z úderů hraje a jak vůbec takový rytmus vzniká. Obeznámeni byli i s rozdíly mezi evropskou hudbou a africkými tanci domorodých kmenů, u kterých je hlavní právě rytmika. Po několika zahřívacích kolech hraní na djembe přišel čas na vytvoření společné souhry. Studenti si tak vyzkoušeli hraní ve větším souboru, kde se míchá více rytmů dohromady.

Celý interaktivní program účastníkům rozšířil obzory v základním stavebním kameni hudby, a připravil je tak lépe na březnovou studentskou konferenci Erasmu+ v Norsku.