Střípky z gymnázia

Nový Comenius hledí do budoucna

,

Projekt mezinárodního partnerství škol v rámci Evropské unie Comenius působí na Gymnáziu Příbram pod vedením Mgr. Hany Štufkové už osmým rokem. Za tu dobu jím prošla řada studentů i pedagogů, kteří tak měli možnost rozšířit své povědomí o různých oborech lidské činnosti od práce s handicapovanými, přes tradiční řemesla, problematiku migrace až po krásy regionu, ale také procestovat řadu evropských zemí, kde se setkávali se svými partnery z tamních škol a vzájemně si vyměňovali zkušenosti a prezentovali své poznatky, vše v angličtině.

V letošním  školním roce otevírá Comenius studentům brány v úterý 14. září, kdy se jeho členové poprvé sejdou. Stane se tak v učebně ANJ ve 14.40. I nadále se na práci v projektu bude podílet vedle Mgr. Hany Štufkové Mgr. Bedřich Roth. Téma dvouletého cyklu, do jehož prvního roku projekt vstupuje, je Budoucnost evropských regionů. V jeho rámci se studenti budou zajímat o vše, co souvisí s tím, co nás čeká – od urbanismu a staveb budoucnosti, přes hledání zdrojů energie až po s oběma tématy souvisejícími sociálními otázkami. Členové projektu se budou během roku připravovat na závěrečnou konferenci, která se uskuteční na jaře v Polsku. Ještě předtím bude na konci září učitelský tým hostit své partnery pedagogy právě v Příbrami a České republice. Protože letošním rokem začíná nový dvouletý cyklus, obměnou prošlo i složení evropských partnerských škol – koordinující školou je opět gymnázium v německém Aurichu a spolu s Gymnáziem Příbram se projektu účastní střední školy z polského Kepna, norského Vollenu, španělského Torre del Mar a nově také italské Savony.

Všichni studenti vyššího gymnázia, které zajímá letošní téma a rádi komunikují v angličtině, tedy mají příležotost. „Učíme se prezentovat a obhajovat své názory, porovnávat život svého regionu s partnery, hledáme původ a možné řešení problémů,“ říká koordinátorka projektu Hana Štufková. Jak se jim to letos podaří, nám určitě předvedou v tradiční jarní prezentaci projektu.