Střípky z gymnázia

„Drømmene går i oppfinnelse“ – sny se plní aneb Čeští studenti v Norsku

,

SK 4768 – číslo letu, které na své letence spatřilo 9 studentů v doprovodu paní profesorky Štufkové a pana profesora Rotha při počáteční cestě do téměř 1300 km vzdáleného Norska. 1. června se právě tato skupina vydala na osmidenní návštěvu severských přátel. Jednalo se o první část bilaterální výměny se studenty z norského Vollenu, městečka nedaleko Osla.

Každý den se program zaobíral jednou z věcí náplní projektu Comenius, jenž je hlavním patronem výměny. Neděle byla věnována prohlídce bývalého letního sídla královských potomků Oscarshall a dvěma významným muzeím na poloostrově Bygdøy: Kon-Tiki, věnovanému mořeplavci Thoru Heyerdahlovi a muzeu lodi Fram, významnému polárnímu korábu.

Pondělní ráno všichni zasedli do lavic norské školy, kde navštívili výuku vollenské školy. Následně je přivítala ředitelka školy a učitel, dříve zapojený též v projektu, je provedl po škole a jejím okolí. Všichni tak mohli obdivovat krásy skalnatého pobřeží, které se nachází několik minut od školy.

V úterý se celá skupina v doprovodu svých hostících přátel nalodila na loď směrem do Osla. Prvním bodem byla původní pevnost, rozkládající se po části břehu přístavu, Aker Brygge. Plynulý přechod na Karl Johans street, hlavní třídu ke královskému paláci, byl zakončen před budovou norského parlamentu. Následně si studenti prohlédli Astrup Fearnley Museum, kde byly k vidění výplody moderního umění. Nejočekávanější částí tohoto dne byla návštěva Frognerparku, který je známý svými sochami G. Vigelanda. Přes 200 soch v lidské velikosti zde vyjadřují koloběh lidského života ve všech jeho fázích.

Středa byla opět přenechána uličkám hlavního města a zaměřena na architekturu – jak moderní, tak historickou. Prvním cílem byl Middelalderparken – park, ve kterém se zachovaly ruiny původních domů Osla. Rychlý přechod do současnosti odstartovala návštěva vskutku ohromující národní opery. Budovou, jejíž předlohou byla ledová kra, provedl skupinu průvodce, se kterým navštívili i místa, kde vznikají kostýmy pro herce nebo ohromné kulisy. Nikdo si samozřejmě nemohl nechat ujít výborný výhled na moře, jenž se naskytl po dosažení střechy opery. V rámci prohlídky města také navštívili také radnici Osla, pyšnící se věžemi po jejích bocích.

Ve čtvrtek se program přenesl do okolní přírody, konkrétně do lesů jezera nedaleko města Askeru. Hodinu a čtvrt trvající procházka po cestách okolo jezera byla zakončena pizzou v tamní pizzerii Peppes.

Páteční, tedy poslední celý den, byl v režii českých studentů samotných. Vydali se na slavný skokanský můstek Holmenkollen, který opět nabídl výhled na celé okolí Osla. A jelikož v městské galerii probíhá výstava určená k výročí 150 let od narození Edvarda Muncha, významného norského malíře, z jehož tvorby je nejznámější Výkřik či Černá Madona, nemohla se návštěva města obejít bez prohlídky.

V sobotu dopoledne již nezbývalo nic jiného, než se rozloučit s hostitelskými rodinami a s hlavou plnou zážitků a vzpomínek na ně se vrátit zpět domů.

Tímto ale výměna nekončí. Druhá „strana“ čeká studenty v říjnu, kdy od 8. do 13. budou hostit své norské přátelé zde, v České republice. Všichni doufají, že počasí vyjde úplně stejně skvělé jako v Norsku, ne-li lepší. Pobřeží norského Oslofjordu pod modrým nebem, při 23°C není vůbec nic špatného, tak snad nám bude přáno i v říjnu.