Střípky z gymnázia

Novinky ze Sluneční soustavy

,

Voda představuje klíčovou podmínku pro naše přežití. Voda znamená život. A na Zemi je jí jistě dost. Ale věděli jste, že měsíce planety Jupiter mají možná více H2O než naše matička Země? A co Venuše? Tušili jste, že i tato planeta, nesoucí jméno římské bohyně lásky, byť silně prosáklá oxidem uhličitým, v sobě skrývá tajemství možného života? I když je Venuše se svými 465 stupni Celsia neobyvatelnou planetou, RNDr. Tomáš Petrásek, Ph.D., nás seznamuje s teorií života v mracích, tedy vysoko nad neutichajícím peklem této sesterské planety.

17. září se v učebně fyziky uskutečnila přednáška výzkumného a vývojového pracovníka RNDr. Tomáše Petráska, Ph.D. na téma Novinky ze Sluneční soustavy.

Přednáška se nesla ve velmi neformálním duchu, otevřena byla i živá diskuze pedagogů z různých škol, jejichž účast byla skutečně hojná. Výprava za taji Sluneční soustavy, doplněna propracovanou prezentací, však trvala bohužel jen hodinu a půl.

Zabrousilo se i do světa filmů, které vznikly ve spolupráci s Národním úřadem pro letectví a vesmír, starou známou NASA. Diváci se nasmáli při nechtěně vyvolaných diskuzích na téma odstřelování asteroidu a naprosto zbytečné smrti Bruce Willise ve filmu Armageddon.
Tato vtipná poznámka od jedné přítomné pedagožky rozesmála skutečně všechny a byla pomyslnou vtipnou tečkou přednášky, kde každá odpověď vyvolává nekonečně mnoho dalších otázek o světě, kterého jsme sice malinkatou, ale nedílnou součástí.

Akci připravil Mgr. Karel Heřman v rámci projektu Elixír do škol nadace Depositum Bonum.