Střípky z gymnázia

Chemie plná pokusů

,

Ve čtvrtek 23. února přijeli studenti z Vysoké školy chemicko-technologické Vojtěch Masojídek a Dominik Habiger na pracoviště Balbínova, aby gymnazistům ukázali chemii jinak, než jak ji znají ze školních hodin. Připravili interaktivní program plný chemických pokusů, který se jmenoval Hodina moderní chemie.

Nejprve přišly na řadu třídy 2.S a 3.S. Lektoři jim předvedli pokusy z různých odvětví chemie. Vyrobili funkční i nefunkční hasicí přístroj, představili střelný prach a suchý led. Na závěr měli pro žáky překvapení v podobě ananasové zmrzliny, kterou vyrobili použitím kapalného dusíku a smetany.

Oproti tomu studenti 4.S a 5.S zjistili, jak může vypadat práce kriminalistů, protože se věnovali forenzní analýze. Ve skupinách sejmuli své otisky prstů nešpinící metodou a vypočítali, jaký typ otisku prstu je v jejich třídě nejčastější. Následně přišlo na řadu povídání o jiných stopách, které se dají na místě činu najít a mohou vézt k identifikaci člověka, jako je například krev. Lektoři objasnili, jak se k nalezení krve využívá modré světlo, luminol i k čemu slouží Kastle-Meyerův test. Na úplný závěr došlo na genetiku a výklad o testech otcovství.