Střípky z gymnázia

Nevypusť duši. Gymnazisté už vědí jak na to

,

Duševní zdraví. Pojem, o kterém se ve společnosti moc nemluví. To se rozhodl napravit projekt Nevypusť duši, který si dává za cíl co nejvíce informovat mladé lidi o psychický problémech, na koho se obrátit nebo jak správně o svoji duši pečovat. Třicítka studentů Gymnázia Příbram si téměř pětihodinovým workshopem prošla v pátek 5. května, kde se dozvěděli pomocí různých aktivit spoustu zajímavých informací. Program si pro ně připravily dvě členky organizace – Maruška a Zuzka.

„Je schizofrenie o rozdvojení osobnosti?“ Tímto způsobem byla vedena první část. Se zavřenýma očima, pomocí zvednuté ruky, měli studenti rozhodnout, zda jsou věty, které jim lektorky četly, pravdivé – tedy fakta, anebo jestli se jedná o lež – tzv. mýty šířené nejčastěji ve filmu. Nejznámějším příkladem o schizofrenii je Fight Club.

Každý z nás má svůj bod zlomu, kdy si řekne, tohle je problém, který by se měl léčit, někde jinde. A právě na tom byla založena další hra. Na několika kartičkách byla napsaná trápení, která mohou postihnout kohokoliv. Například – Pavel každý pátek chodí zapíjet své starosti z práce: u této věty se jedna skupina gymnazistů rozhodla, že nepatří za tzv. hranici a nepovažovala ji za vážnou. Ta druhá zase říkala, že je to věc, která už by se měla řešit. Myšlenka hry tak byla doslova naplněna.

Na co byste se zeptali pacienta psychiatrické léčebny? Kreativitě se meze nekladly a tak gymnazisté přišli se zajímavými dotazy. Hned na ně dostali odpověď. Tím pacientem totiž byla sama jedna z lektorek.  Příběh o tom, jak si uvědomila, že trpí depresemi, a šla se s nimi léčit, byl pro mnohé velmi inspirativní. V dnešní společnosti panuje přesvědčení o tom, že člověk s psychickým onemocněním nemůže být v životě nějak úspěšný. Studenti mohli slyšet, že pokud se člověk opravdu léčí a mluví o svých problémech, tak to jde.

Někdo rád jí, jiní tráví čas s přáteli, další v přírodě. A co děláte vy pro to, abyste se udrželi v pohodě? Lektorky studentům představily sedm zásad správné psychohygieny, patří mezi ně například – Pohybuj se, udělej si čas na své myšlenky, buď součástí skupiny. A poté předaly tužky a papír gymnazistům, kteří měli napsat, co je dělá šťastnými. Nákupy, hudba, vana, jóga, to vše se často objevovalo. Pro někoho se překvapivě dvakrát ukázal úklid. Radost každému dává něco jiného.

Poslední část se věnovala něčemu, co teď pociťují nejen maturanti, ale trpí tím každý z nás – stres. Jak se ho zbavit, je něco, co řeší většina. Pomáhá proti tomu technika mindfulness neboli všímavost. Studenti si ji vyzkoušeli na příkladu s dechem. Měli se pouze soustředit na své dýchání, uvědomovat si, kde jsou, co se okolo nich děje. Pokud jim myšlenky sklouzávaly někam jinam, vrátit je zpět ke svému dechu, nebyl snadný úkol. Když se však proces trénuje častěji, lépe se můžeme učit, prožívat naplno svůj přítomný život a zvládat náročné situace.

Příležitost, jak si rozšířit znalosti z tématu psychologie, zjistit jak pomoct svým blízkým s psychickými problémy nebo co dělat proti stresu. To vše si studenti odnesli z workshopu, který se podle reakcí vyvedl, a tak by nebylo překvapením, kdyby se projekt na Gymnáziu Příbram v budoucnu ještě objevil. Poděkování patří Mgr. Marcele Haškové, která celou akci pro gymnazisty zprostředkovala. A především samotnému Nevypusť duši a jejím členům, kterým se za krátkou dobu fungování povedlo zbořit několik stereotypů o psychických nemocích a někoho i inspirovat.

Reportáž Českého rozhlasu z workshopu zde.