Střípky z gymnázia

Za Živagem na Zábradlí

,

Na tuto hru v podání dramatického souboru divadla Na zábradlí vyrazili žáci sexty, 2.A a 3.A. Román slavného spisovatele Borise Leonidoviče Pasternaka se odehrává v Rusku v době 1. světové války a během Říjnové revoluce roku 1917. V hlavních rolích se představili Stanislav Majer a Jana Plodková. Divadlo dramatizaci románu oceněného Nobelovou cenou a známého také díky filmovým adaptacím připravilo jako poslední novinku letošní sezóny – premiéru měla 22. května.

Mladý lékař Živago hledá své místo mezi dvěma ženami a své místo ve válce. Vezme si za manželku krásnou Toňu. To ale začala 1. světová válka a Jurij musí jako lékař narukovat na frontu, kde se setká s Larou. Ta se stala zdravotní sestrou, aby našla Pašu, který také narukoval, ale neposílal z fronty žádné zprávy. Jurij Laru zmiňuje ve svých dopisech domů a Toňa ho podezřívá z nevěry. Paša je mezitím prohlášen za mrtvého. Do Moskvy se Jurij vrací ještě před revolucí z roku 1917. Moskva je zbídačená, Živagovi jsou chudí. Na radu nevlastního bratra Jevgrafa Jurij s rodinou odjíždí na venkovskou usedlost u Jurjatinu. Během dlouhé cesty vlakem se Jurij setká se Strelnikovem, místním vůdcem revoluce. Je to Paša. Sám Jurij sice nejdříve revoluci podporoval, nakonec ale změnil názor, příčilo se mu zejména násilí revolucionářů. Později mu Toňa pošle dopis s tím, že byli vypovězeni z Ruska. Jurij manželku už nikdy neuvidí. V Jurjatinu ale Jurij najde Laru. Začnou spolu žít, ale oba jsou stále v nebezpečí a chudobě. Nakonec Lara odjíždí do bezpečí za hranice. Jurij Andrejevič Živago umírám sám jednoho dne na infarkt.

Všem se podání hry, zasazené do zrcadlového prostředí a pojaté poněkud moderněji, moc líbilo a bylo jednou z posledních akcí, kam se studenti v letošním školním roce vypraví.