Střípky z gymnázia

Za vůní levandule

,

V pondělí 4. června odjel od školy autobus plný studentů, kteří se vydali na zájezd do Provence. Po dlouhé sedmnácti a půl hodinové cestě dorazili na svou první zastávku. Antické divadlo v Orange se jim ukázalo v celé své kráse. Během prvního dne prohlédli ještě Pont du Gard a Avignon, víceméně stálice programu.

Druhý den započal návštěvou města Arles, s jeho stále funkčním amfiteátrem a muzeem Vincenta Van Gogha, a pokračoval výšlapem skrze městečko Les Baux-de-Provence až do bývalé pevnosti nad ním. Z hor se pak přesunuli úplně do jiného prostředí, k moři. Třetí a poslední zastávka dne bylo Marseille. Město, po kterém je pojmenovaná francouzská hymna. Také u něj leží známý ostrov If, na kterém se odehrála část děje románu Hrabě Monte Christo,  a dodnes tam stojí věznice. Tento  ostrov měli studenti možnost obeplout na hodinové vyhlídkové plavbě. Většina toho využila a změnu prostředí si vychutnala.

Hlavní atrakcí zájezdu byl čtvrtek. Přes prohlídku nejstarší parfumerie na světě k dlouze očekávanému koupání v moři ve městě Nice.  A jako třešničku na dortu město filmového festivalu, Cannes.

V pátek už se zájezd chýlil ke konci. A aby se na poslední den mohli rozmáchnout, vyjeli si do státu, jehož populaci tvořilo v roce 2014 30 % milionářů, do Monaka. V hlavním městě měli osm hodin, které mohli strávit podle libosti – procházkami po městě, odpočinkem na pláži, nakupováním…  Nevyhnutelně se však museli vydat na cestu domů. Česko je přivítalo s otevřenou náručí a tak tentokrát dorazili podle plánu jen o hodinu déle, než se předpokládalo.

[elfsight_instagram_feed id=“5″]