Střípky z gymnázia

Varhany ze Svaté Hory živě

,

Po loňské úspěšné sezóně pokračují i letos od května do října na Svaté Hoře tak zvané Nedělní varhanní půlhodinky. A návštěvníci a posluchači o ně nepřijdou ani v době, kdy se jich nemohou účastnit přímo v bazilice. Už v neděli budou moci první z nich sledovat prostřednictvím přímého přenosu GymTV.

„Ohledně přenosů jsem oslovil čtyři lidi, v akci budou vždy dva nebo tři a různě se prostřídají,“ přiblížil vedoucí GymTV Josef Fryš. „Jinak bychom lidí využili více, ale zatím je vzhledem k situaci lepší pracovat s menší a uzavřenou skupinou lidí. Děkuji jim a jejich rodičům za vstřícnost,“ dodává. Premiérový přenos tak režijně povede Magdaléna Studená a dále se na něm budou podílet Ondřej Luks a Matouš Ettler. Během května bude na přenosech spolupracovat také Michaela Nedavašková.

Varhanní půlhodinky organizuje Pavel Šmolík, svatohorský regenschori a sbormistr Vepřekova smíšeného sboru a našly si oblibu jak mezi pravidelnými posluchači, tak náhodnými návštěvníky, kteří při nedělní procházce zavítají na Svatou Horu. Je to také příležitost prohlédnout si nové svatohorské varhany a zaposlouchat se do jejich hlasu. První půlhodinka začíná v neděli 3. května ve 14 hodin.

Stavbu a uvedení nových varhan sledovala i GymTV, připomenout si je můžete v následujících reportážích:
Stavba nových varhan na Svaté Hoře
Svěcení nových varhan
Poděkování dárcům na nové varhany