Střípky z gymnázia

Temnými pražskými uličkami po stopách Kafky

,

Snad žádný spisovatel není s Prahou tak úzce spjat, jako Franz Kafka, německy píšící spisovatel židovského původu. A právě po jeho stopách se včera vydali studenti konverzačního semináře z němčiny společně s paní Maříkovou. Rozhodně nijak bezúčelově: Franz Kafka je jedním z maturitních témat v češtině i němčině.

Studenti se nejprve seznámili s životem a dílem tohoto významného spisovatele i jeho knihovnou, a to v prostorách Společnosti Franze Kafky. Pak už ale vyšli přímo do „terénu“. Po stopách Franze Kafky se vydali do Maiselovy ulice, na náměstí Franze Kafky, Staroměstské a Malé, Ovocný trh, Celetné ulice a Dlouhé ulice až k pomníku Franze Kafky.

Druhou půli dne němčináři strávili v Židovském muzeu. S vlastním průvodcem zavítali celkem do čtyř synagog nacházejících se na Josefově. Byly jimi synagogy Pinkasova, Maiselova, Španělská a tajemstvím o Golemovi opředená Staronová. Nahlédli také na známý Starý židovský hřbitov.

Snad jen počasí „nevyšlo“. Ke Kafkovi a temným pražským uličkám a zákoutím, kde trávil podstatnou část svého života, patří déšť, mlha a pošmourné, melancholické počasí. I tak byl ale pestrý program zárukou příjemného a především inspirativně stráveného dne.