Střípky z gymnázia

Merry Christmas! Studenti zhlédli Dickensovu Vánoční koledu v angličtině

,

Vánoce jsou skutečně za dveřmi – tento pocit ostatně umocňuje blížící se první adventní neděle. Studenti příbramského gymnázia měli šanci vžít se do vánoční nálady už ve čtvrtek 24. listopadu. Do školy zavítal divadelní spolek The Bear Educational Theatre, jehož herci, převážně Britové, zde v angličtině sehráli pro třetí a čtvrté ročníky Vánoční koledu (v originále A Christmas Carol) anglického spisovatele Charlese Dickense.

A Christmas Carol (1843) – povídka, která se stala symbolem britských Vánoc

Ústřední postavou Dickensovy povídky je starý, lakomý a bezcitný Ebenezer Scrooge. Ten je na Štědrý den navštíven duchem Jacoba Marleyho, jeho bývalého obchodního partnera a je varován, že během noci bude navštíven ještě dalšími třemi duchy. Každý ze tří duchů (Duch minulých Vánoc, Duch současných Vánoc a Duch Vánoc, které přijdou) zavede Ebenezera Scrooge na odlišné místo.

S prvním duchem se vrátí do svého dětství, s druhým nahlédne mimo jiné i na oslavu chudého písaře, kterého Scrooge zaměstnává. Třetí duch mu pak ukáže mrtvého muže, z jehož smrti se všichni radují. Když si Ebenezer Scrooge uvědomí, že mrtvý muž je on sám, rozhodne se změnit budoucnost. Stane se z něj štědrý, laskavý a hodný člověk, který je všemi ostatními milován.

Hercům patří uznání už jen proto, že zdramatizování povídky, v níž se velmi rychle střídá čas i prostředí, vyžaduje notnou dávku odvahy. A ta se vyplatila. Představení sklidilo u studentů poměrně velký úspěch – nejenže si procvičili angličtinu a vyzkoušeli si, jak mluvené angličtině rozumí, ale také si s herci zazpívali notoricky známou anglickou koledu „We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year“.