Střípky z gymnázia

Televize v televizi začala

,

Ve čtvrtek 21. listopadu se skupina studentů Gymnázia Příbram vydala do České televize. Skládala se z několika členů GymTV, ale také z části výherců zářijové soutěže prvních ročníků o nejlepší článek z adaptačního kurzu. Doprovodem byl pak vedoucí GymTV Josef Fryš.

Cílem byla akce s názvem Televize v televizi, které se účastnilo dalších třináct štábů školních televizí z různých koutů České republiky – Chomutovem počínaje a Opavou konče. Celý projekt zahrnuje tematicky zaměřené semináře, které pak vyvrcholí čtvrtým ročníkem projektu Jak se dělá televize, který už má na příbramském gymnáziu tradici od roku 2006.

Poté, co se všech osmdesát studentů sešlo ve vstupní hale, seznámila je specialistka tiskového oddělení Johana Doubravová s programem a štáby byly rozděleny do čtyř skupin. Ty se pak postupně vydávaly do útrob České televize.

Účastníky projektu nejprve přivítala mluvčí ČT Alžběta Plívová. První součástí programu byl workshop se zpravodajským zaměřením. Studenti se tak měli možnost přiučit od profesionálů, jak zacházet s kamerou anebo třeba jak správně natočit reportáž. Protože mnohé školní štáby spolupracují s ČT v projektu Digináves, provedli je touto částí Pavel Beneš, editor regionálního zpravodajství, a Petr Kopecký šéfdramaturg pořadu Zprávičky. Po společném obědě se pokračovalo prohlídkou studií. Mladí redaktoři tak nahlédli do míst, kde se natáčel například populární seriál Vyprávěj anebo také dětský pořad Kouzelná školka. Stali se dokonce svědky přímého natáčení pořadu Planeta Yó. Dále se studenti vydali na exkurzi do zpravodajství a svůj program zakončili besedami s ředitelem vývoje programů a programových formátů Janem Maxou, ředitelem programu Milanem Fridrichem a nakonec i s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem.

Dva studenti gymnázia Příbram si také vyzkoušeli natočit a pod vedením Petra Kopeckého, dramaturga Zpráviček, hned zpracovat reportáž, která se objevila ještě ve večerním díle Zpráviček. Stali se také hosty moderátora Petra Srny přímo ve studiu. (Video zde.)

Akce Televize v televizi se vydařila. Studenti se vrátili s mnoha novými dojmy a především i s užitečnými zkušenostmi. Těší se na další setkání, které by mělo opět proběhnout na přelomu zimy a jara.