Střípky z gymnázia

Studentské volby aneb Vítejte v demokratické Evropě

,

Rok 2024 je díky velké koncentraci důležitých voleb často označován za „supervolební“. Týká se to také České republiky, která bude 7. – 8. června volit 21 Europoslanců do Evropského parlamentu. Přestože se jedná pouze o plnoleté občany ČR, Gymnázium Příbram a studenti od 15 let si zavolili také. Společně s dalšími 258 českými školami je totiž gymnázium součástí projektu Studentské volby a stejně jako minulý rok, kdy se jednalo o volbu prezidenta, uspořádalo demokratickou volbu. Tentokrát rozhodovali studenti o složení Evropského parlamentu.

Ve dnech 14. května (pracoviště Legionářů) a 15. května (pracoviště Balbínova) byla o velké přestávce zpřístupněna přítomným studentům volební místnost se všemi náležitostmi. Možnost odevzdat hlas ze sportovního kurzu poskytlo gymnázium i voličům ze 3. ročníku. Dohromady tak volilo 151 studentů. I přesto je účast podprůměrná, což ukazuje i celorepublikový trend.

Výsledky studentských voleb na Gymnáziu Příbram:
S počtem 39 hlasů zvítězila koalice občanského hnutí Přísaha a politické strany Motoristé sobě. Kandidáty této koalice jsou Filip Turek a Nikola Bartůšek. Na druhém místě skončila s 30 body koalice stran STAN a politického hnutí SLK. Její členkou je mimo jiné i bývalá kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Na třetí a čtvrté místo zvolili studenti i ostatní členy úřadující vlády – na třetí místo koalici SPOLU (KDU-ČSL, ODS, TOP 09) a Piráty na místo čtvrté.

Volebního procesu se však neúčastnili jen studenti, kterým už bylo patnáct let, ale také žáci primy, tercie a kvarty. Prima vytvářela plakáty informující o studentských volbách a tercie s kvartou připravovaly vědomostní otázky, které byly během předvolebního období k vidění na chodbách budovy Legionářů.

Volby zprostředkovali PhDr. Pavla Trantinová a PhDr. Jakub Konečný, Ph.D.

Svobodné volby představují jeden ze základních pilířů demokracie. Přestože v oficiálních státních volbách mohou svůj hlas odevzdat pouze plnoletí studenti, vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) zpřístupňuje tuto zkušenost i studentům středních škol od 15 let. Svým projektem Studentské volby si klade za cíl seznámit studenty s principy zastupitelské demokracie a volebního systému ČR.

Foto: Magda Neporová, Adina Kazdová