Střípky z gymnázia

Rok 2014: Čím žil gympl I.

,

Přelom starého a nového roku bývá vždy příležitostí k bilancování, a tak než se zase v pondělí spustí koloběh života na gymnáziu, v lednu pravda zaměřený především na honbu za známkami, pojďme si připomenout, co všechno se ve škole v roce 2014 kromě výuky dělo a čeho všeho se gymnazisté mohli účastnit.

Besedy a přednášky

V kalendáři akcí je za rok 2014 uvedeno celkem 26 akcí typu besed a přednášek. Studenti si díky nim mohli rozšířit své obzory v mnoha směrech, a i když jsou tyto akce zpravidla určeny vybraným skupinám žáků v určitých předmětech, našel se asi málokterý student, který by si své studium takovou akcí neobohatil. Řada tříd se v průběhu roku zúčastnila několika preventivních programů, díky projektu Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem zavítali do školy vysokoškolští odborníci a hovořili třeba o přednostech a rizicích antibiotik, proteinech a dalších odborných tématech. Do školy už popáté přijel vzácný host, profesor Martin Hilský, překladatel kompletního díla Williama Shakespeara, a ve 120místném hudebním sále nezůstalo prázdné sedadlo. Ani tehdy, když o své strastiplné životní pouti vyprávěla sestra spisovatele Arnošta Lustiga Hana Hnátová. Mnohým také zůstaně v paměti beseda, při níž snad všechny v sále uchvátil rapper a multristylista Mark Sandiford.

Výměnné pobyty

Kdo tvrdí, že výměnné pobyty v zahraničí studentům nic nepřinášejí, zcela určitě na žádném takovém nikdy nebyl. Jazyková zkušenost spojená obvykle s možností poznat životní styl v dané zemi prostřednictvím pobytu v hostitelské rodině, možnost zažít výuku v zahraniční škole a pak to vše „v obráceném gardu“ nabídnout zahraničnímu partnerovi spolu s možností ukázat mu krásy České republiky, to je životní zkušenost k nezaplacení. A takové zkušenosti určitě mají ti, kteří se do některého z takových pobytů loni zapojili. Kvartáni hostili své vrstevníky z Anglie, aby pak už jako kvintáni v září zažili atmosféru na prestižní soukromé anglické škole založené roku 1553. Němčináři také přivítali své kamarády z Filozofického gymnázia v Lachendorfu a o půl roku později se za nimi vydali do Německa. A díky unikátnímu výměnnému programu dvou školních orchestrů mohl příbramský GymBand v červnu koncertovat v Německu, aby pak společně s tamním bigbandem prožil báječný týden v Příbrami na přelomu září a října.

Kulturní akce

Mezi vrcholy začátku kalendářního roku patřily tradičně maturitní plesy. Ať už to byl lednový ples 4.B a oktávy či ten únorový 4.A a 4.C, který vešel do dějin svojí milou „černou hodinkou“. Mezi kulturní akce knihovny patřil maraton čtení z děl Bohumila Hrabala a podařeným rozloučením se školním rokem bylo tradiční absolventské představení třídy kvarty – vzpomínáte ještě na ministra všech věcí, Kašpara nebo mravence? A nesmíme zapomenout na každoroční klasiky – díky dvěma klubům mladého diváka mohli gymnazisté vidět deset divadelních představení a podívat se jak do příbramského divadla, tak třeba do Divadla v Dlouhé, Švandova nebo Stavovského divadla. A zkrátka nepřišli ani ti se zálibou v hudbě. Vždyť pravidelně navštěvovat slavné Rudolfinum a mít možnost se tam zaposlouchávat do těch nejlepších skladeb klasické hudby a ještě navíc je blíže poznat díky skvěle připraveným rozborům, to je ohromná deviza do života. Ale na své si přišli i ti, kteří klasiku snesou spíše v přetvořené podobě. Opera Il Congelatore v podání kočovného souboru Ad hoc se stala kulturním hitem prosince. A samozřejmě nelze zepomenout na školní orchestr. GymBand koncertoval jak samostatně, tak také s partnerským orchestrem z německého Aurichu. Společné koncerty na přelomu září a října měly nádhednou atmosféru a vánoční koncert máme ještě v živé paměti.

Sport

To, že na gymnáziu studuje řada vynikajících sportovců, je známo – však také ve svých disciplínách dosáhli výborných úspěchů. Ale úspěšné byly také týmy gymnazistů ve sportovních soutěžích středních škol. Vzpomeňte na republikové prvenství gymnastek či třetí místo dívek v silovém čtyřboji a chlapců v gymnastice. A na republikové úrovni soutěžili také šachisté. Do krajského kola postoupili třeba stolní tenisté a přespolní běžci – a nebyli jediní, vždyť řada těch letošních krajských a vyšších kol teprve přijde. A nesmíme zapomenout na sportovní akce pořádané přímo ve škole – ať už to byla lednová zumba, červnový atletický memoriál Antonína Stočese či zářijový atletický pohár Corny. Sport vážně nevážně byl také náplní tradiční školní akademie, která proběhla v dubnu.

Tolik jen namátkou pár vrcholů z života na gymnáziu v uplynulém roce. A další vzpomínky si můžete oživit v pokračování tohoto článku.