Střípky z gymnázia

Republikové vítězství v olympiádě z ruštiny patří Julii Sýkorové

,

Dne 4. 4. 2012 reprezentovala Julie Sýkorová (2.C) Gymnázium Příbram v republikovém kole olympiády v ruském jazyce. Soutěž proběhla v Ruském středisku vědy a kultury (RSVK) v Praze 6 – Bubenči.

Jako středočeská vítězka v kategorii SŠ I (1.a 2.ročníky SŠ) Julie věděla, že v ústředním kole soutěže potká stejně dobré vrstevníky z ostatních krajů. Těch bylo nakonec dalších 13. Témata nebyla ruským střediskem předem oznámena, což bylo horší na přípravu. Během zahájení v Křišťálovém sále RSVK byly soutěžícím představeny členky poroty PhDr. Hana Žofková, CSc. a PhDr. Radka Hříbková, CSc. z katedry rusistiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Hlavní porotkyní a organizátorkou soutěže byla docentka PhDr. Jelena Celunová.

Samotná soutěž začala poslechem s porozuměním. Text byl složen z několika částí, ke kterým byly přiřazeny odpovídající úlohy. Soutěžící neměli moc času vracet se zpět k vybraným odpovědím, a tak museli pracovat rychle a rozhodně. Na pohovor s komisí šla Julie s pořadovým číslem 3. Vylosované téma „Škola“je sice široké a nosné, ale pro pohovor s komisí, která zaměřuje otázky pouze na život školy, soutěže, projekty nebo svátky, téma pěkně náročné. Třetí a nejobtížnější částí byla interakce na předčítaný text. Soutěžící museli v pauzách zareagovat na to, co právě vyslechli. Pokud se nepodařila interakce do deseti sekund, zkoušející ve čtení pokračovala. Tak neobvyklý úkol mnoho účastníků doslova vyvedl z míry. Poté nastala chvíle úlevy, ve které měli možnost prohodit pár slov studenti i učitelé.

Komise dlouho a pečlivě hodnotila výkony soutěžících. Kolem půl třetí odpoledne se všichni opět sešli v Křišťálovém sále RSVK a čekali na verdikt poroty. Když se přiblížily medailové pozice, vůbec jsem jako vyučující nepomyslela na to, že za chvíli bude stát moje studentka na stupni nevyšším. Chvíle ohromení byla rychle vystřídána pocitem nesmírné radosti.

A jaké ceny si vítězka republikového finále odnesla domů?

Především postup do celoevropského kola olympiády v ruštině, které se bude konat v Moskvě v měsíci červnu. Dalším cenným dárkem jsou studijní materiály a nejnovější vydání Erbenovy „Kytice“ ve třech jazycích – češtině, slovenštině a ruštině. Novinkou letošní olympiády je třítýdenní prázdninový pobyt v Rusku s intenzivní výukou ruštiny a bohatým programem. který bude plně hrazen ruskou stranou. Účastníci si budou hradit letenku a víza.

Julii všichni gratulujeme a budeme s napětím čekat, jaké výsledky a dojmy si přiveze z celoevropského finále.

Julie Sýkorová jako vítězka krajského kola (únor 2012)