Střípky z gymnázia

Ohlédnutí za letošním Setkání školních televizí

,

Projekt Jak se dělá televize aneb Setkání školních televizí z ČR pod záštitou České televize, který vznikal více než půl roku, proběhl v pátek a v sobotu 23. a 24. 4. 2010 na Gymnáziu Příbram. Organizace se ujala školní televize gymnázia GymTV pod vedením PhDr. Josefa Fryše, koordinátorkou byla studentka 3.A a členka GymTV Andrea Kubová.

Dopolední páteční program se konal pro studenty gymnázia. Prvním hostem byl Bohumil Klepetko, moderátor Událostí. Besedu zahájil krátce po desáté hodině. Nejprve chvíli hovořil o své práci, poté mu studenti kladli otázky, jaké byly jeho televizní začátky či jak se připravuje na pořad Události. Po více jak hodinové besedě pana Klepetka ho vystřídala Alena Zárybnická, meteoroložka a moderátorka počasí ČT. Připravila si pro studenty poutavou prezentaci o přípravě na předpověď počasí. Zajímavostí, kterou se studenti dozvěděli, určitě bylo, že všichni moderátoři počasí v ČT moderují živě a bez čtecího zařízení, tedy vše říkají zpaměti.

Od 13 hodin proběhlo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnili pozvaní hosté – ředitelka Gymnázia Příbram Mgr. Iva Kadeřábková, místostarosta města Příbram Václav Černý, radní středočeského kraje PaedDr. Milan Němec a za Českou televizi Mgr. Bohumil Klepetko. Při této části programu svůj um ukázal vynikající školní orchestr pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové. Dále se uskutečnily projevy a promítl se dokument GymTV Kdo je Gymnázium? Své skvělé dovednosti předvedly také pozvané školní televize z celé České republiky včetně GymTV formou prezentačních medailonků – LTV z Brna, Gymnázium Broumov, TV Omega z Chomutova a TV Kolín.

V 17 hodin začala poslední část pátečního programu a tou byla přednáška Kateřiny Měšťanové – studentky Fakulty sociálních věd UK, katedry žurnalistiky. Prezentací přednesla informace o studiu a hovořila o své mediální praxi (zahraniční zpravodajka v Paříži pro rádio Impuls).

Celý páteční program se uskutečnil v hudebním sále školy.

Sobotní program probíhal od 13 hodin formou besed s odborníky z ČT. První besedu měl Roman Bradáč, bývalý zahraniční zpravodaj v USA a nyní vedoucí kanceláře generálního ředitele ČT. Návštěvníky nejvíce zajímaly jeho profesní zážitky ze Spojených států. Souběžně s panem Bradáčem, pouze ve druhé třídě, se konala beseda s Taťánou Míkovou meteoroložkou a moderátorkou počasí. Velmi zajímavými byly satelitní snímky Evropy zahalené sopečným prachem z islandské sopky, které byly součástí její prezentace. Dalším hostem byl Karel Madunický kameraman, který hovořil jak o profesionálním natáčení, tak i velmi rád odpovídal na otázky od amatérských kameramanů ze školních televizí. Nejúspěšnější částí programu byly besedy s Michalem Dusíkem, sportovním komentátorem, a Jakubem Železným, moderátorem pořadu Události, komentáře. Michal Dusík hovořil o ZOH ve Vancouveru 2010 a zážitcích z komentování. Jakub Železný zaujal vyprávěním o svých zkušenostech z příprav a vysílání relace Události, komentáře. O úspěchu těchto besed svědčí skutečnost, že ač byly plánovány na dvě hodiny, protáhla se každá z nich o další hodinu a půl.

Po celé dva dny bylo ve výtvarném ateliéru školy k dispozici občerstvení, které zajistila Integrovaná střední škola hotelového provozu, obchodu a služeb v Příbrami.

Celý projekt se velmi vydařil a setkal se s kladnými ohlasy. Jeho třetí ročník proběhne v dubnu 2012 opět na Gymnáziu Příbram a opět pod záštitou České televize.