Střípky z gymnázia

Projekt Eurovisions završen

,

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+ probíhala třídenní online konference. Studenti napříč vyšším gymnáziem ji spoluorganizovali ve dnech 28., 29. a 30. března v učebně ICT1 pod hlavní organizací Mgr. Hany Štufkové, Mgr. Lenky Pavelkové a Mgr. et Mgr. Jana Charváta, Ph.D.

Pondělí se neslo v duchu vítání a prvních, hlavně představovacích prací. Dopoledne proběhlo slavnostní uvítání všech účastníků. Dále pak příbramští žáci prezentovali tutoriál na výrobu pinhole kamer, které si studenti vyrobili a využili je po obědě. Po domluvě v předem určených skupinách s ostatními účastníky z jiných škol se všichni vypravili fotit pomocí zmíněné pinhole kamery své město. Konkrétně to byly hlavně části, které ho symbolizují. Odpoledne na online konferenci ze svých domovů prezentovali své vyfocené fotografie a připravovali se na další, večerní aktivitu, kreslení ve tmě.

Úterní dopoledne bylo ve znamení úprav fotografií zkapalňováním a kolorováním k vytváření koláží Město Evropa, tedy nového města vytvořeného z vystřihnutých objektů, které vyfotili pinhole kamerou. Odpoledne studenti své koláže, společně se slogany psanými ve tmě, krátce prezentovali všem účastníkům na meetu.

Ve středu, tedy v závěrečný den, žáci vytvářeli virtuální galerii svých děl společně s audio komentářem, popisem a pozvánkou, kterou rozeslali vedení školy a dalším. Odpoledne proběhla slavnostní online vernisáž výstavy a finální diskuze se zhodnocením. „ Používáme německý nástroj, jmenuje se Kunstmatrix a je to software na generování virtuálních výstav. Úplně nádherný nástroj, já sám jsem to už v minulosti používal a máte možnost na profesionální úrovni úplně jednoduše vygenerovat výstavu, kterou můžete procházet virtuálně,“ popisuje prostředek, ve kterém účastníci vytvořili své finální dílo, Mgr. et Mgr. Jan Charvát, Ph.D. Virtuální galerie je k dispozici široké veřejnosti do konce kalendářního roku.

„Tato konference vlastně završí tříletý projekt spolupráce, který byl zaměřený na kreativní ztvárnění obrazu společné Evropy. K tomu nám posloužila hudba, umění a fotografie,“ dodává jedna z hlavních organizátorek konference i celého projektu Mgr. Hana Štufková. Tohoto projektu, zvaného Eurovisions – Sounds and Colours of our Europe, konaném v období 2019-2022, se účastnilo gymnázium společně s partnerskými školami z Německa, Itálie, Norska a Polska.

„V prvním roce projektu, to byl ten hudební, jsme vytvářeli texty písní, které jsme potom zhudebňovali, dále vytvářeli choreografie k národním tancům. V druhém roce už jsme se učili pracovat s animacemi. Abychom trošičku odlehčili tu práci, kterou jsme měli v online prostředí, tak jsme pracovali na animacích s takovými materiály, jako byl písek, kaménky nebo mouka, a to  jsme rozpohybovali. Samozřejmě také už jsme se začali připravovat na tuto online konferenci v 3. roce. To znamená, že jsme pracovali s ořezáváním fotografií, vlastních selfie fotografií, a doplnili to nějakou grafickou úpravou. V třetím roce jsme začali tvorbou efektivních prezentací, formou Pecha Kucha, kdy 20 snímků se okomentuje každý snímek 20 vteřinovým komentářem,“ dodává Mgr. Hana Štufková k historii projektu.

„Kromě kreativních výtvorů studentů jsme se také seznámili s význačnými osobnostmi z oblasti umění, a to formou kvízu, tvorbou prezentací a nebo i krátkých filmů, které jsme si vzájemně posílali v eTwinningovém prostředí a mohli na tom dále spolupracovat a reagovat,“ uvádí Mgr. Hana Štufková k příkladům činností studentů .

Touto konferencí ale Erasmus nekončí. „Od loňského roku běží nové projektové období, které bude více zaměřeno na výjezdy studentů. Naše škola toho využila už v letošním školním roce a vyslala dvě studentky na dlouhodobý zahraniční pobyt,“ dodává jedna z hlavních organizátorek Mgr. Lenka Pavelková. „Plánujeme vyslat tři studenty na studijní pobyt. Nabízíme místa na partnerských školách a studium v angličtině, francouzštině a němčině. Zároveň pokračují skupinové spolupráce studentů. Kromě našeho dlouhodobě běžícího projektu v angličtině nově nabízíme i spolupráci ve francouzštině. Zrovna příští týden skupina vyjíždí do Německa. V našem anglicky mluvícím projektu nabízíme na příští rok novinku. Bude to spolupráce s úplně novými partnerskými školami. Jedna je z Německa, jedna z Holandska a projekt by měl být zaměřen na oceánografii a ekologii, ochranu moří a hostitelskou školou bude německá škola a celá konference se odehraje na ostrově Helgoland v Severním moři, takže myslím, že to pro studenty bude velmi atraktivní,“ dodala k budoucnosti celého projektu Mgr. Lenka Pavelková.

Erasmu+ se žáci na gymnáziu účastní již mnoho let. Na další akce a zajímavosti tohoto celého projektu se můžete podívat na záložce webu GymTV. Reportáž z konference projektu je ke zhlédnutí v aktuálním vydáním zpráv GymTV.