Střípky z gymnázia

Poslední letošní představení KMD

,

Celou sérii šesti divadelních představení v pražských divadlech ukončili studenti s Klubem mladého diváka společně s Mgr. Bedřichem Rothem a Mgr. Ivanou Maškovou v úterý 21. dubna. Tentokrát navštívili Divadlo ABC, kde je čekalo představení pod názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Někdo by možná mohl očekávat, že zhlédne operní představení, to by se ale mýlil. Tato divadelní hra se řadí mezi velmi povedené hudební komedie.

Známé jméno pro každého – Bedřich Smetana. Na některé názvy z jeho celých osmi oper, jako je například Prodaná nevěsta, Libuše nebo Braniboři v Čechách, by si také kdekdo vzpomněl. Není ovšem jednoduché zahrát tyto všechny opery v jednom představení. Činoherní soubor původně nacvičoval hru Hamlet, ale po získání grantu na festival v Japonsku se musí začít zabývat právě Smetanovými operami. Hra byla pojata jako divadlo v divadle, kdy režisér, jeden z herců, seděl přímo mezi diváky u svého stolku. I když ze začátku vypadají postavy zoufale z představy hraní oper, postupně se jim podaří dát jejich nejdůležitější části dohromady. Výsledkem jejich práce je muzikál spojující všechny Smetanovy opery v jeden komický příběh. Například se tu setkáme s Daliborem, který prodá nevěstu a na Čertovu stěnu se snaží vylézt mládenci, přičemž Libuše je vlastně mstivá vdova a dělá jí dobře pohled na padající mládence.

Vrcholem celého představení bylo vystoupení známého zpěváka Ivana Hlase v podobě Bedřicha Smetany, který se podílel na přípravě hudebního podkladu a s kapelou zajistil po celou dobu představení hudební doprovod.