Střípky z gymnázia

Pojďte debatovat

,

Že není debata jako debata, vědí studenti už dávno. Vyzkoušet si to mohli v pátek 21. února, kdy v učebně zeměpisu proběhlo další setkání debatní ligy. Na pozvání Lucie Albrechtové navštívil Gymnázium Příbram školitel Jaromír Boubal z debatního projektu Studentská Agora.

Studenti se samovolně rozdělili do dvou skupin bez ohledu na ročník. Staly se z nich tak dva soupeřící oddíly. Prvním tématem byl kamerový systém na školách, zda být pro, či proti. Jedna z variant byla každé skupině přidělena a po malé domluvě mohla debata začít. Po pěti minutách upozornil studenty signál na konec. Potom debatu zhodnotili a pan Boubal je zasvětil do zásadních debatních pravidel, které doložil videoukázkami ze samotných debatních soutěží. A když už studenti věděli jak na to, mohli se připravit na novou diskuzi. Tentokrát se debatovalo o tom, zda zpoplatnit státní vysoké školy. K přípravě dostali více času a několik materiálů, na samotnou debatu pak šest minut. Ani to ale nestačilo na všechny připravené argumenty. Čas vyhrazený debatování utekl jako voda, a tak si studenti vyžádali ještě jednu debatu. Posledním tématem se stala Eutanazie.

Cílem debatní ligy na škole je zlepšit vyjadřovací schopnosti studentů, rozšiřovat zájem o dění ve světě a podporovat všeobecný přehled. To všechno má v plánu debatní liga trénovat, aby své schopnosti pak mohla prezentovat v letošní debatní soutěži, která se koná už koncem března.