Střípky z gymnázia

Pobyt v zahraničí nebo 20 tisíc mil pod mořem. Co mají společného?

,

Mobilis in mobili. Tak znělo motto projektového dne #ERASMUSDAYS ve středu 11. října v budově Legionářů. Slovní spojení pohybliví v pohyblivém propůjčené z románu Julese Verna komentuje život posádky ponorky Nautilus pod mořem, který je v mnohém podobný zkušenostem studentů a učitelů ze zahraničí.

V první části dopoledního programu sdíleli členové projektu Erasmus+ se spolužáky své zážitky z týdenního pobytu na ostrově Helgoland pořádaného partnerskou školou z německého Emdenu. Pobyt byl zaměřený především na udržitelnost a ekologii.

V té druhé se ke slovu dostali studenti gymnázia, kteří minulý rok absolvovali individuální dlouhodobý pobyt v zahraničí. Počínaje na Martiniku s Petrem Hegedűsem, přes Irsko s Evou Pavlovou až do Německa s Anežkou Krejzovou. Do těchto končin nahlédli posluchači i zájemci o zahraniční studium během třetí vyučovací hodiny.

Svůj pobyt představili také účastníci projektu z pracoviště Balbínova, kteří měli možnost navštívit partnerskou školu v Budapešti a následně hostit maďarské studenty v Příbrami.

V rámci programu Erasmus+ pracoval v loňském roce i projekt Evropské literární dobrodružství. Společný týden francouzských, německých a českých studentů, který proběhl v Příbrami, představili právě členové této aktivity programu Erasmus+.

Součástí programu byla i odpolední beseda učitelů, kterým projekt Erasmus+ nabízí kurzy a školení v zahraničí, možnost stínování či prohloubení schopnosti učit v cizím jazyce během výukového pobytu. Minulý rok navštívili pedagogové Finsko, Estonsko, Nizozemsko, Irsko, Francii, Německo, Španělsko, Island nebo Maltu (prezentace zde).

Během projektového týdne #ERASMUSDAYS probíhajícího od 9. do 14. října se napříč členskými zeměmi EU konaly různorodé akce na téma zahraničních výjezdů. Celý týden se zaměřuje na oslavu a rozšíření povědomí o projektu Erasmus+.