Střípky z gymnázia

Po stopách roku 1942 a 50. let

,

Na dobrovolný dějepisný výlet vyrazilo dne 30. 11. 48 studentů třetího a čtvrtého ročníku s Mgr. Josefem Doležalem a PhDr. Pavlou Trantinovou. Cílem jejich výpravy bylo načerpat nové znalosti a vědomosti z poloviny 20. století. Vydali se proto do známého města  Lidice a rozdělovského muzea věžáků v Kladně.

Svou cestu započali v Lidicích. Zde zavítali do muzea, kde na vlastní kůži mohli prožít dobu roku 1942 známou jako heydrichiáda. Připomněli si událost vypálení obce i atentátu na samotného Reinharda Heydricha. Dále si prohlédli trosky původní vesnice, ze které zbyly jen základy školy, kostela, několika domů a Horákova statku.

Exkurze pokračovala návštěvou rozdělovského muzea věžáků v Kladně. Zde prošli zachovalou čtvrť, kde mohli důkladně prozkoumat unikátní architekturu Josefa Havlíčka a ponořit se tím tak do doby československých socialistických 50. let dvacátého století. Studenti měli také příležitost nahlédnout do v té době moderně vybaveného bytu. Součástí prohlídky muzea byla návštěva krytu civilní ochrany a návštěva střešní terasy jednoho z věžáků.

Pak už zbývala jen cesta domů do Příbrami.