Střípky z gymnázia

Opět do Francouzského institutu

,

Už třetím rokem mají studenti francouzského jazyka možnost navštěvovat Francouzský institut v Praze. Zde se prostřednictvím různých výstav, filmů či jen atmosféry institutu seznamují s kulturou této krásné země. Během tohoto školního roku se uskuteční tři exkurze a první z nich proběhla ve středu 14. října.

Žáci si pod dohledem Mgr. Veroniky Šedivé a Mgr. Daniela Kříže prohlédli institut, který prošel výraznou přestavbou. Poté se vydali na výstavu Desing ČVUT, kde studenti Průmyslového designu z Českého vysokého učení technického v Praze představují sebe, své práce a školu. Dvacet projektů představuje design v různých směrech – zdravotnictví, domácnost či dopravu.

Exkurze byla zakončena filmem. Snímek Samba, který nese název podle jména hlavního hrdiny, zrežírovaly dvě výrazné osobnosti francouzské kinematografie Eric Toledano a Olivier Nakache. Od nich pochází také například slavný film Nedotknutelní. Samba se do Francie přistěhoval před deseti lety ze Senegalu a pracuje načerno v různých zaměstnáních. Doufá, že brzy dostane povolení k trvalému pobytu a s tím by mu měla pomoci pracovnice Alice. Alice je manažerkou, která se svou dobrovolnickou prací snaží překonat syndrom vyhoření a dát svůj život zase zpátky dohromady. Kolegyně jí radí, aby si držela profesionální odstup od klienta, ale to se nepodaří. Časem totiž mezi nimi vznikne velmi křehké pouto.