Střípky z gymnázia

Nebeské pohledy Jiřího Jirouška

,

Motorové létání se zátěží okolo 35 kg a při tom focení převážně České republiky. Přesně tomu se věnuje Jiří Jiroušek. Ten zavítal na Gymnázium Příbram v úterý 11. června, aby představil svůj koníček studentům 3. ročníku, septimy a 2.A.

Jiří Jiroušek létá už 25 let, od dob svého studia na gymnáziu, a kdysi trénoval na haldách směrem na Brod. Sbírá, ale především fotí letecké fotografie a vydal už dvě vlastní knihy. Mimo jiné přispívá i do spousty jiných publikací. Fotí jen pro zálibu a zážitek a miluje ranní pohledy.

Studentům popsal všemožné způsoby létání od motorového paraglidingu až po tandemové. Zároveň jim ukázal možnosti, jak se ve vzduchu orientovat. Poukázal na to, že člověk nemůže létat, kde se mu zachce, a také na to, že v České republice má přibližně jen tisíc lidí licenci na motorové létání. Připravil si poutavou prezentaci, ve které ukázal nejen fotografie z Příbrami a okolí, ale i obrázky známých hor a pohoří. Přitom se mohli zapojit jak studenti, tak učitelé, jejichž úkolem bylo uhodnout, odkud byla fotografie pořízena. Na závěr si mohli zájemci vyzkoušet výstroj a zátěž, které jsou s takovýmto způsobem létání nezbytně spojené.

Jiří Jiroušek byl v únoru hostem pořadu Z profilu: