Střípky z gymnázia

Na návštěvu ke Karlu Čapkovi

,

Dům ve Staré Huti u Dobříše obklopený malebnou krajinou luk, lesů a rybníků Karlu Čapkovi učaroval natolik, že tam v posledních 3 letech života trávil mnoho času. Dostal ho k doživotnímu užívání od švagra Josefa Palivce, když se roku 1935 ženil s Olgou Scheinpflugovou. Strž, jak Čapek letní sídlo pojmenoval, mu poskytla v nelehkých dobách útočiště před napětím v politickém i osobním životě. Raději než setrvávat v pražské vile v době, kdy vše spěje k nevyhnutelné tragédii, se uchýlil do svého světa ve středočeské obci a věnoval se zvelebování domu, zahradničení a samozřejmě psaní. Přátelé manželů Čapkových si oblíbili jezdit do Strže na návštěvy, a tak tam manželská dvojice přijímala řadu význačných osobností z kulturní i politické sféry.

Dnes je tato budova využívaná jako Památník Karla Čapka. Právě tam se 3.5. vypravili studenti ze 3.D a 5.S v doprovodu vyučujících Zdeňky Křesinové, Lucie Kratochvílové a Michala Slačíka. Slunná první květnová středa byla jako dělaná na výlet, který obnášel nejen prohlídku Strže, ale i delší procházku po turistické stezce z Dobříše do Staré Huti. Tady na gymnazisty čekalo nejprve promítání krátkého filmu Život a doba spisovatele Karla Čapka a poté komentovaná prohlídka. Dozvěděli se nejen o Čapkově životě a díle, ale navštívili také expozici věnovanou Olze Scheinpflugové nebo Ferdinandu Peroutkovi a zmíněny byly i další osobnosti s nimi spojené.

Bílý dům a přilehlé okolí hrdě reprezentují odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých literátů a pozornému návštěvníkovi neunikne mnoho zajímavých detailů. Například v přízemí je k vidění Čapkovo vysvědčení z obecné školy se špatným datem narození, protože ho jeho otec při vyplňování údajů popletl, a známkami z pravopisu, podle kterých byste si možná netipli, že z něj bude úspěšný spisovatel.  Přesto už při svých studiích na gymnáziu jako 14letý mladík přispěl do periodika svou básní Prosté motivy. To byly úplné počátky jeho literární tvorby, která je dnes celosvětově známá.

Tato exkurze umožnila studentům poznat Karla Čapka jinak a autentičtěji než v hodinách českého jazyka, objevit kus Dobříšska a zároveň si užít společný čas se spolužáky.

Foto: V. B. 3.D