Střípky z gymnázia

Moc zákonodárná

,

Poslanecká sněmovna a Senát se staly cílem studentů společenskovědního semináře 20. února. V informačním centru jsme zhlédli film o vývoji těchto orgánů od vzniku České republiky. Pak se nás ujala paní průvodkyně, prošli jsme přísnou kontrolou a vyslechli obsažný výklad, který se týkal nejen skladby sněmovny, ale také způsobu práce poslanců. Dostali jsme se dokonce i do novinářského atria, v němž mají reportéři svůj azyl.

Poté už nás čekal Valdštejnský palác, tady sídlí Senát ČR – mimochodem jde o bývalou konírnu, kde měli Valdštejnovi koně nejen obrovský prostor a vynikající péči, ale také mramorové žlaby a vlastní cedule se jmény a rodokmenem. Cedulky tu mají i senátoři a celý prostor byl renovován po povodni v roce 2002, takže působí velmi příjemně. Prošli jsme celý palác, z něhož většinu cenností odvezli Švédové jako válečnou kořist. Zůstala Valdštejnova truhla se speciálním zámkovým systémem, který měl chránit žold pro vojáky. Truhlu nosilo šest mužů, Švédové ji zřejmě neunesli.

Výklad byl opět velmi zajímavý a profesionální. Doufejme, že se nám vše dobře uloží a vzpomeneme si vždy, když bude třeba – třeba u maturity.