Střípky z gymnázia

Za Rybou do Rožmitálu

,

Týdny před Vánoci bývají vždy plné nejrůznějších akcí. Jednou z nich byla i exkurze do Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Tam se vydali 7. prosince vybraní žáci kvinty a sexty pod dohledem češtinářky Jany Štědronské, aby se seznámili se životem vynikajícího hudebního skladatele a učitele Jakuba Jana Ryby. Pro studenty byla připravena zajímavá komentovaná prohlídka. V průběhu mohli také vidět ukázky z Rybových děl a dozvědět se tak více z jeho pestrého hudebního, pedagogického i soukromého života. Pro zpestření studenti zhlédli film připravený žáky výtvarného oboru při ZUŠ Jakuba Jana Ryby.

Po prohlídce se celá skupina vydala za krásného slunečného počasí na hřbitov ve Starém Rožmitále zapálit svíčku a položit ji na hrob Jakuba Jana Ryby, kde ale původně jako sebevrah nesmě být pohřben, a byl pochován bez obřadu na zrušeném morovém hřbitově. Teprve po čtyřiceti letech spočinul na rožmitálském hřbitově.

Na místo jeho smrti postavili lesní dělníci v roce 1854 kamenný křížek, který byl v roce 1933 doplněn kamennou mohylou, ta zde stojí dosud.