Střípky z gymnázia

Kvartáni v rolích zákonodárců

,

Jak to vypadá v poslanecké sněmovně? Co obnáší práce senátora? Jaký plat dostávají zákonodárci? – nejen na tyto otázky studentům odpověděla exkurze v pondělí 5. prosince. V rámci občanské nauky se kvartáni pod vedením paní učitelek Dany Bohuslavové a Jany Štědronské vydali do Prahy do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a do Senátu PČR.

Po zhlédnutí krátkého informačního videa o Parlamentu ČR se studenti vydali na prohlídku sněmovny. Průvodkyně kvartánům představila historii nejen Thunovského paláce, ve kterém poslanci zasedají, ale i přilehlých prostor. A pak se žáci podívali do hlavního jednacího sálu. Výjimečně se studenti dostali i na venkovní terasu sněmovny, ze které je vidět část Pražského hradu.

Kvartáni pak zamířili do míst horní komory Parlamentu ČR. Kromě nejrůznějších chodeb a historických místností se kvartáni také podívali do jednacího sálu.

Při adventní návštěvě Prahy studenti nemohli vynechat ještě jedno místo – Staroměstské náměstí. Tam totiž jako každý rok probíhají vánoční trhy. Kvartáni si kromě trdelníku mohli vychutnat i pohled na ozdobený 25metrový smrk ztepilý, který do Prahy přijel z obce Kytlice na Děčínsku.

Komu ze studentů se ve sněmovně nebo senátu zalíbilo natolik, že za pár let zkusí kandidovat?