Střípky z gymnázia

Fotografický přelet nad rokem 2016

,

Svatá Hora, Galerie Františka Drtikola nebo Veletržní palác. To je výčet míst, která studenti 2.C za své dosavadní působení na Gymnáziu Příbram v hodinách výtvarné výchovy společně s paní profesorkou Kolkovou stihli navštívit. A 15. března se k nim přidala výstava fotek ze soutěže Czech Press Photo na Zámečku.

Ta se koná již od roku 1995, tudíž letos je to její 22. ročník. Pomocí fotografií rekapituluje celý uplynulý rok napříč společenským spektrem. Do soutěže poslalo své díla celkově přes 6 tisíc autorů. Nakonec bylo vybráno 460 fotografií, které si mohli studenti prohlédnout. Vítěznou se stala ta, na které byl zobrazen protest proti příjezdu čínského prezidenta do České republiky.

První dva sály byly věnovány politickému dění a známým osobnostem: přes fotky zachycující například zpěváka Vojtěcha Dyka nebo herce Bolka Polívku na obálkách Magazínu MF DNES, hrůzu atentátu v Paříži, tolik probírané téma uprchlické krize až po vzpouru v Turecku.

Druhé patro je převážně věnováno přírodě, zvířatům a sportu. Nedávná olympiáda v Riu de Janeiru se stala častým námětem, na fotografiích tak byli k vidění známí čeští sportovci – držitel zlaté olympijské medaile z juda Lukáš Krpálek nebo stříbrný cyklista Jaroslav Kulhavý. Z těch zahraničních nemohl chybět jamajský sprinter Usain Bolt a jeho známé gesto před startem závodu. Objevilo se i pár fotek z dostihů nebo tenisových utkání. Přírodu reprezentovala například fotografie, kterou vystihuje přísloví „Hledej jehlu v kupce sena“, jelikož najít horolezce lezoucího po hoře nebyla zrovna lehká věc. Opice, kudlanka, lemur nebo žirafa – krátký přehled zvířat, která autoři zobrazili na svých fotkách.  Zachyceny byly nejen krásné okamžiky, které máme s nimi spojené, ale tvůrci upozorňovali i na stinné stránky chovu zvířat.

Nechybělo ani téma každodenního života. Ať to byl pohled z ptačí perspektivy na molo u moře v Itálii, sen jedné ženy, že se stane učitelkou, nebo vztah mezi bratry. Každý si tak mohl najít nějaké téma, které ho zajímá.

Pro některé druháky, kteří se věnují fotografování, to byla skvělá příležitost, jak načerpat inspiraci. Ti ostatní si mohli připomenout významné události, které v roce 2016 zachytily blesky fotoaparátů. Uvidíme, kam se 2.C vydá příště.