Střípky z gymnázia

Kongo cestou necestou

,

Ve čtvrtek 3. dubna navštívil Gymnázium Příbram novinář, fotograf a především cestovatel Tomáš Kubeš. Jeho cílem byla přednáška pro studenty druhých ročníků a studenty zeměpisných seminářů. Konala se v hudebním sále, ale kvůli slunečním paprskům, které znemožňovaly promítání fotek, se studenti přemístili do učebny zeměpisu. Pan Kubeš procestoval už skoro celý svět. Jedním z jeho cílů byla také druhá největší africká země, Demokratická republika Kongo. Ta se také stala tématem přednášky.

Demokratická republika Kongo je známá už jen svým názvem, který je poněkud zavádějící. Forma vlády není totiž vůbec demokratická. Vláda v zemi prakticky neexistuje. Tomáš Kubeš strávil v Demokratické republice Kongo tři měsíce. Svou cestu zahájil ve Rwandě. Dále se vydal přes město Bukavu, Jižní Kivu, národní park Kahuzi-Biega, který je nazýván také královstvím goril, a dostal se až k řece Kongo, po které se dále plavil až do hlavního města Kinshasa. Na cestě potkal kmen Pygmejů, byl několikrát zatčen, málem zabit ozbrojenými jednotkami, ochutnal pečenou opici a netopýra. Také zakusil africkou „dálnici“, na které se cesta prodloužila z plánovaných čtyřiceti osmi hodin na dvanáct a půl dne.

Celá cesta ho vyšla na šest a půl tisíce dolarů včetně všech úplatků pro vojáky, poplatků za focení a natáčení, stravování a dopravy. Zhubl patnáct kilo a na vlastní kůži okusil špatné podmínky v zemi. Jednou z hlavních problematik je nefungující vláda, nevzdělanost obyvatel a těžba coltanu. Momentálně zemi ohrožuje muž jménem Morgan svými ozbrojenými skupinami. Přesto se Tomáš Kubeš do Demokratické republiky Kongo chystá vrátit a tentokrát na delší dobu. A proč vlastně, když v zemi vládnou takové nepokoje?  Podle jeho slov jsou lidé v Demokratické republice Kongo dobří, milí, vstřícní a bezstarostní. Rozdíly mezi naším uspěchaným světem a životem tam jsou nepředstavitelné. Teprve když člověk pozná jinou kulturu a život, začne si vážit toho svého.

Během prezentace mnohým studentům běhal mráz po zádech a někdy ani nevěřili svým uším. Přesto někdo už začal cestu do Demokratické republiky Kongo plánovat, někteří se ale budou zemi raději vyhýbat obloukem. Za přednášku studenti mohou poděkovat Lence Pavelkové, která pana Kubeše do školy pozvala. Přednáška byla velmi zajímavá a přínosná. Zvláště pro studenty druhých ročníků, kteří Afriku berou v hodinách zeměpisu.