Střípky z gymnázia

Klub mladého diváka na Schillerově Marii Stuartovně

,

V pondělí 7. listopadu se studenti, zapojení do Klubu mladého diváka, vydali na první ze šesti představení, a to Marii Stuartovnu do Divadla na Vinohradech.

Hra německého autora Friedricha Schillera je inspirována skutečnou událostí, totiž obviněním Marie Stuartovny ze spiknutí a z vraždy svého manžela. Příběh Schillerovy inscenace se odehrává v Anglii v 16. století a ústředním dějem je konflikt dvou protichůdných postav na pozadí politické hry – temperamentní Marie a inteligentní Alžběty a také vnitřní konflikt Alžběty, zda jako královna má nebo nemá podepsat nad Marií rozsudek smrti.

„Skrze strhující drama dvou odlišných ženských osobností otevírá Schiller téma věčného boje rozumu a citu, vášně a chladnokrevnosti, nemilosrdně odhaluje principy mocenských bojů a ptá se po důležitosti hodnot, jakými jsou čest, odvaha a bezesporu láska,“ představuje Divadlo na Vinohradech Schillerovu hru.

Hlavní role Marie a Alžběty si zahrály Dagmar Havlová-Veškrnová a Lucie Juřičková. Mužské role pak ztvárnil například Jan Šťastný, Jiří Žák nebo Jaroslav Satoranský.