Střípky z gymnázia

Cesta kolem Evropy za devět dní až do Irska

,

Zájezdem Dvě tváře Irska navštívili gymnazisté z pracoviště Balbínova všechny důležité, nejkrásnější a nejzajímavější zákoutí dvou anglicky mluvících zemí, a to Velké Británie a Irska.

První den, 19. září, vyrazili studenti společně s pedagogy Radkou Vocílkovou, Hanou Malátkovou a Liborem Valíčkem v ranních hodinách z České republiky, v těch večerních nabrali všichni síly v hotelu ve francouzském Calais.

A z Francie Eurotunelem rovnou do země, kde mají krále a kde jsou největšími milovníky čaje. Nešlo o jinou zemi než o Anglii a její hlavní město Londýn. Jako první čekala studenty projížďka lodí po řece Temži, do londýnské čtvrti City of Westminster.  Z řeky výhled na ikonický most Tower Bridge a pak prohlídka historického centra. Hned nad jižním nábřežím Temže se tyčí London Eye a o kousek dál věž Elizabeth s největším ze všech pěti zvonů – Big Benem. Dále je prohlídka zavedla také na Parliament Square, kolem Westminsterského opatství, kde se bral královský pár William a Kate, a potom do St James’s Pak. Jednou ze zastávek byl také Buckingham Palace, oficiální londýnské sídlo britského panovníka a londýnská rezidence panovníků, jako byly Královna Viktorie, královna Alžběta II. a nebo nynější král Karel III.. Ta je otevřena veřejnosti pouze v září a i tu se podařilo gymnazistům navštívit. A z majestátního paláce do Čínské čtvrti a na Trafalgarské náměstí, kde si studenti poslechli jednoho z pouličních londýnských umělců a nakoupili suvenýry.

Přes noc se studenti přeplavili přes vnitřní moře Atlantiku The Irish Sea trajektem, který vyplouvá z městečka Pambroke, odkud pochází třeba první Tudorovci. 

Irsko, v irštině Éire, je stát v severozápadní Evropě, má 5 milionů obyvatel a hlavními jazyky jsou angličtina a irština. Tu ale ovládá pouze 15 procent obyvatel. Ne nadarmo vyslouženou přezdívkou – kvůli jeho rozmanitě zelené floře – je smaragdový ostrov. Důkazem toho jsou třeba malebná oblast Wicklow Mountains a nebo ledovcové údolí Glendalough, ve kterém se skrývá jeden z nejosobitějších klášterních komplexů. Prohlédnout si zde studenti mohli katedrálu, keltské kříže, válcové věže, kostel sv. Kevina a nebo se mohli projít kolem jezer Lower a Upper Lake, vždyť koneckonců Glendalough v překladu znamená Údolí dvou jezer. Odpoledne je čekaly skvostné zahrady Powerscourt Gardens a další nej: nejvyšší irský vodopád Powerscourt Waterfall, měřící 121 metrů. Na večer třetího dne na studenty čekaly v městě Monaghan hostitelské rodiny,  právě tak poznali studenti pravou irskou kulturu, zvyky a třeba i typická jídla. 

Čtvrtý den konečně návštěva hlavního města celého zájezdu a Irska, Dublinu. Tady zavítali do muzea Dublinia, zaměřeného na vikingskou a středověkou historii města, viděli hrad Dublin Castle, kde sídlí vláda Irské republiky, rušnou, ale za to rozmanitou ulici Temple Bar plnou barů, hospůdek s tradičním pivem Guinness a kultur ze všech koutů světa. Viděli jednu ze čtyř velkých tradičních irských bank Bank of Ireland, nejstarší irskou univerzitu Trinity College a hned za rohem památník Oscara Wilda v životní velikosti. Socha Oscara je oblečena do kabátku z nefritu, který symbolizuje věčný život; ten Wilde svým uměním získal. Kromě jeho jsou tu sochy boha Dionýsa, ke kterému vzhlížel, a socha jeho ženy Constance v šestém měsíci těhotenství. Tu ale Oscar přehlíží, kouká totiž na svůj rodný dům hned přes ulici. V jeho tváři jsou zobrazeny dvě emoce: v levé části štěstí a v pravé smutek symbolizující jeho nešťastný konec. 

Následující den navštívili známé keltské kříže Monasterboice, klášter Mellifont Abbey a mytickou oblast Tara. Všechny tyto památky jsou nábožensky založené, stejně tak jako Irové. 90 procent zdejšího obyvatelstva je totiž věřící. Kromě toho jsou Irové také pověrčiví: třeba strach z čísla 13 upravil poznávací značky aut…

Další dva dny se nesly v duchu severního Irska. Studenti začali na údajně nejkrásnějších pobřežních cestách Causeway Coast Route, prošli si kamenné varhany, Obrův chodník tvořený 37 000 čedičových sloupů, za jejichž vznik může sopečná erupce. Další zastávkou byla buková alej Dark Hedges, se kterou se pojí legenda o duchovi zvaném Gray Lady. Ta putuje od stromu ke stromu a o halloweenské noci se k ní přidávají další stvoření ze záhrobí. Šedou dámu tady gymnazisté ale nepotkali. Stromoví proslavil také seriál Hra o trůny a nebylo jedinou lokalitou z tohoto fantasy světa – další byl monumentální hrad Dunluce Castle, který se hrdě tyčí nad Atlantikem, nebo jeskyně Caves of Cushendun.

V hlavním městě severního Irska, Belfastu, prošli linii míru, která v historii oddělovala katolickou část města od té protestantské, a viděli známou ulici Falls Road. V Belfastu se narodila jedna z nejznámějších lodí světa, Titanic, a její sesterská loď Olympic. Navštívili také muzeum právě na jejich památku. Zde je uvítalo přístaviště a dva ohromné jeřáby, které spustily obě lodě na jejich cesty, Samson a Goliáš. Uvnitř muzea se dozvěděli vše o výrobě, slávě, ale i tragédii této ikony moří. Poté studenty čekala jedna z nejobávanějších věznic světa Crumlin Road Goal. Jenom z jejích zdí běhal mráz po zádech. 

Poslední den, 27. září, zase na sever, a to do králem oblíbeného města Walesu. Tady studenti navštívili hrad Caernarfon, kde byl princem waleským korunován právě Karel III., a městečko s nejdelším názvem světa – Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Poté už jenom národní park Snowdonia a dlouhá cesta.

Za gymnazisty je křížem krážem celou Evropou něco okolo pěti tisíc kilometrů, domů se ale vrátili s novými znalostmi, plni dojmů a vzpomínek na krásy anglicky mluvících zemí.