Střípky z gymnázia

British Council: Martin Hilský i neveřejná generálka Gloriany v Národním divadle

,

Spolupráce Gymnázia Příbram s Britskou radou pokračuje. Tentokrát British Council s Národním divadlem připravil ve čtvrtek 1. března pro studenty program, a to právě v prostorách Divadla. Z Gymnázia Příbram se ho zúčastnili všichni ti, kteří se podíleli na začátku prosince „shakespearovských dní“ na gymnáziu, i studenti z projektu Connecting Classrooms.

Asi tříhodinové pásmo odstartoval svou přednáškou Martin Hilský, který mj. už dvakrát na příbramské gymnázium zavítal. Protože hlavním bodem programu bylo zhlédnutí druhého dějství opery Benjamina Brittena Gloriana, hovořil tento profesor anglické literatury především o historii, na jejíž pozadí se děj odehrává. Tedy doba renesanční Anglie a jejího zlatého věku (alžbětínská doba). Martin Hilský také prozradil, jaké historické události druhému dějství opery předcházejí.

Martin HilskýMartin Hilský
Prof. PhDr. Martin Hilský CSc., dr. h. c., MBE, anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Univerzitě Karlově, patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla. Své bravurní, sofistikované konstrukce Hilský vždy opírá o důkladnou znalost jazyka a dobových reálií: jeho překlady jsou tak – při vší pokoře vůči předloze – jiskřivé a moderní.
Martin HilskýOndřej Hučín
V roce 2004 se podílel na inscenaci soudobé scénické skladby Michala Nejtka a Francesca Micieliho Lamenti a o rok později na inscenaci Brittenovy opery Curlew River. Od 2. dubna 2007 do 31. ledna 2011 byl šéfdramaturgem opery Národního divadla. Od 1. ledna 2012 je dramaturgem Opery Národního divadla.
Martin HilskýLukáš Hurník
Lukáš Hurník, Ph.D. je český hudební skladatel, hudební publicista, moderátor, rozhlasový manažer, syn českého skladatele Ilji Hurníka a synovec významného českého skladatele Petra Ebena. K jeho dílu patří Madrigaly, Kafkovo rozjímání, symfonie Globus či muzikálová opera The Angels.

zdroj: ČTK, narodni-divadlo.cz, shakespeare.cz, wikipedia.org

Studenti se pak ze zkušebny Národního divadla přesunuli do samotné historické budovy, aby zde zhlédli neveřejnou generálku druhého dějství zmiňované Brittenovy hry. Premiéra Gloriany se konala v sobotu 3. března.

Poslední třetinu programu uzavřel dramaturg Gloriany Ondřej Hučín. Ten ve svém „příspěvku“ řekl, za jakých okolností inscenace vznikala a s jakým problémům během zkoušení museli čelit. Lukáš Hurník, český hudební skladatel, zase provedl rozbor opery po hudební stránce a studenty seznámil s hudebními postupy, které Britten, nejen ve hře Gloriana, použil.