Střípky z gymnázia

Anglie jako na dlani

,

Padesátka studentů napříč kvintou, 1.A, 1.B, 1.C a 3.S vyjela 5. června objevovat krásy jižní a jihovýchodní Anglie. Doprovázely je paní učitelky Alice Matulová, Radka Vocílková a Martina Schlitzenbauerová.

Po náročné cestě autobusem a trajektem dorazili v úterý dopoledne do Londýna, kde rovnou zamířili na vyhlídkovou plavbu lodí po Temži. Loď je dovezla k Tower Bridge, odkud došli k nedalekému Toweru. Prohlédli si britské korunovační klenoty a také tamní krkavce, věže, mučírnu, hradby nebo historicky zaměřené výstavy. Dále na gymnazisty čekala pěší procházka Londýnem s průvodkyní Michaelou. Zastavili se například u ohromující katedrály sv. Pavla nebo u divadla Globe, které proslavily hry Williama Shakespeara.

Následně se přemístili do městečka Burnham on Sea, ve kterém se setkali s hostitelskými rodinami. Díky tomu mohli nahlédnout do života běžných Angličanů, ochutnat jejich typickou kuchyni, povídat si s nimi a procvičit si tak angličtinu.

Středu zahájili v národním parku Exmoor, což je bývalý královský les. Svezli se lanovkou Cliff Railway, která je poháněna vodou. Na svých cestách nevynechali ani údolí kamenů s dechberoucími výhledy a Tunnels Beaches, tedy ručně hloubené tunely vedoucí na zlatavé pláže v Ilfracombe. Kdo chtěl, smočil nohy v křišťálově čisté vodě nebo se prošel v písku.

Čtvrtek věnovali účastníci zájezdu flóře z celého světa v Eden Projectu. Jedná se o uměle vytvořené biomy, a to především tropický a středomořský. Vše je ukryto v největším skleníkovém komplexu na světě, umístěném v rekultivovaném dolu na kaolín. Uprostřed areálu se nachází obrovská skulptura semínka. Obohaceni o nové vědomosti z oblasti biologie se přemístili ke zřícenině hradu Tintagel, s kterým jsou spojeny legendy o králi Artušovi.

Páteční dopoledne přineslo žákům nevšední zážitek v národním parku Dartmoor. Kromě divokých krav se jim na dosah ruky dostali také divocí poníci i s hříbátky zvyklými na lidskou přítomnost, proto se nechali dokonce i pohladit. Ani další zastávka gymnazisty neodvedla od zvířat, jelikož přijeli do Powderham Castle a jeho přilehlých zámeckých zahrad. Ty obývají ovce, lamy, jeleni, prasata i morčata. V samotném zámku si studenti poslechli komentovanou prohlídku. Pokračovali k Canonteign Falls, což jsou 70 metrů vysoké vodopády. S blížícím se večerem nahradilo přírodu historické centrum města Exeter a s ním tamní katedrála a jedna z nejužších uliček na světě Parliament Street.

Zájezd žáci zakončili opět v Londýně. Tentokrát si prošli City of Westminster a odpoledne londýnská muzea dle vlastního výběru. Historické nadšence zaujalo Britské muzeum, zájemce o přírodu Přírodovědné muzeum a možné budoucí vědce pro změnu Vědecké muzeum. Tím se jazykový poznávací zájezd završil a gymnazisty už čekala jen cesta domů.

Foto: Ignác Mosler (kvinta), Mgr. Radka Vocílková