Střípky z gymnázia

Znovu ta Ploučnice

,

Ploučnice je řeka na severu Čech, na Českolipsku, která je známá svoji nedotčenou okolní přírodou a jejím průtokem mezi pískovcovými skalisky. I těmi projížděla skupina studentů napříč třídami sexty, septimy a 3.A. Z učitelského sboru je doprovázela paní učitelka Mgr. Lucie Albrechtová, a dokonce se přidal i bývalý student gymnázia, Jan Hotový.

Jednalo se o expedici v rámci projektu DofE. Celá skupina vyjela z Příbrami v sobotu 15. 6. odpoledne a dojela autobusem do Mimoně, kde se pěšky se všemi věcmi vydala do místních lesů, kde v lesní divočině přenocovala. Po snídani se vydali do Novin pod Ralskem, kde začali svoji vodáckou výpravu.

Cestou po řece do Mimoně je ale dostihl déšť, takže byli nuceni svou výpravu na chvíli přerušit v centru Mimoně a nakoupili si ještě nějaké jídlo do zásoby. Naštěstí za chvíli přestalo pršet a počasí se uklidnilo, a tak mohli pokračovat dál v cestě. Mimoň byla poslední civilizace, na kterou narazili během příštích několika hodin. Řeka je pak už jenom čirá divočina.

Studenti museli dávat velký pozor, kudy jedou, aby je nestrhl proud nebo aby neskončili v křoví. Místy se museli i shrbovat nebo přeskakovat padlý strom, aby do něj nenarazili hlavou. Některým se to ale úplně nepodařilo, a tak si z expedice odnesli velkou bouli na čele. Po několika hodinách meandrů a mohutných křovisek se studenti konečně dostali zase na chvíli do civilizace, do kempu, kde se občerstvili. Ani se tu moc neohřáli a jeli zase dál. Pluli přes obrovskou louku, kde se řeka vlnila v nekonečných meandrech. Motýlic na břehu zde bylo opravdu požehnaně a všichni se jimi kochali. Zde, na této ohromné louce, také původně měla celá skupina přespat, ale vodáci se téměř jednohlasně shodli, že pojedou ještě dál. A tak po asi dvou hodinách dopluli do Brenné, do cíle, který normálně vodáci zdolávají až za dva celé dny. Celí pyšní, že to zvládli tak dobře a rychle, si uvařili večeři a unavení se nasoukali do svých spacáků ve stanech.

Poslední den ráno si sbalili všechny věci a odešli na túru do Jestřábí. Na této procházce mohli pozorovat zdejší přírodu jinak než z lodi. Viděli například užovku hladkou nebo i chrobáky, mající večeři v trusu koně. V Jestřabí všichni nasedli do autobusu, v němž většina usnula, a dojeli po vyčerpávajícím víkendu domů. Expedice se moc povedla a všichni si z ní odnášejí ty nejlepší zážitky.