Střípky z gymnázia

Zlato z Edinburghu

,

Středa 20. května. Pro většinu studentů našeho gymnázia naprosto obyčejný den. Jen skupinka sedmi studentů schovaná pod deštníky se společně s paní profesorkou Albrechtovou chystá do Prahy. Kam? Do Černínského paláce. Jdou totiž převzít zlatý certifikát za úspěšné absolvování programu DofE (Duke of Edinburgh), neboli Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Do tohoto programu je zapojeno přes milion mladých lidí z celého světa, kteří se rozhodli překonat sami sebe a splnit si tak své sny. Letos jim toto ocenění  předala hraběnka Sofie z Wessexu v rámci své dvoudenní návštěvy České republiky. Přijela sem oslavit 20. výročí české DofE a umožnila tak nezapomenutelný zážitek čtyřiceti úspěšným studentům z celé ČR.  Z našeho gymnázia to byli jmenovitě: Soňa Vyskočilová, Nikola Kozlíková, Tereza Schneebergová, Markéta Šikolová, Karolína Langerová a Anna Machutová.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je prestižní program neformálního vzdělávání pro mládež od 14 do 25 let, který v roce 1956 založil manžel britské královny Alžběty princ Philip, vévoda z Edinburghu. Účastníci si stanovují cíle celkem ve čtyřech základních oblastech: dovednosti, sportovní aktivitě, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Konkrétní cíle si každý účastník stanovuje individuálně a při jejich plnění spolupracuje se školiteli a vedoucími. Program je pro každého účastníka především osobní výzvou. Mladí lidé tak nesoutěží mezi sebou, ale jen sami se sebou. Po splnění vybrané úrovně programu obdrží certifikát na slavnostním předávání. Všem držitelům zlatého ocenění – prvním v historii projektu na gymnáziu – gratulujeme!

TIP: Níže si můžete přehrát záznam předávání zlatých odznaků. Pozorní diváci z řad pedagogů možná na pódiu objeví ještě jednu známou tvář (spolu s hraběnkou z Wessexu), absolventku gymnázia Ivetu Šplíchalovou. Fotogalerie: © DofE Award Czech Republic Author: PixelPromo.cz

11270252_831355446955343_1209340632996941710_o