Střípky z gymnázia

Zákonem je nám láska

,

Neboli Lex Amor Nobis. Tak zní nová hra Martina Johanny, kterou v pátek 3. května 2013 zahrál v Divadle Antonína Dvořáka Divadelní soubor M. Johanny pro studenty Gymnázia Příbram. O doprovodné prvky hry se pak postaral orchestr GymBand a žačky baletní školy Ivany Bouší.

Nejednalo se však o romanticky laděný příběh, jak by se dalo z názvu předpokládat, ale o hru filozoficky a satiricky laděnou, která lásku přirovnává k „nejčistšímu citu v područí politiky státu“. Hlavní hrdinové v ní po svém bojují proti novému zákonu – takovému, který vyhlašuje lásku každému mladistvému. A ten, kdo si ji nenajde sám, tomu bude podle testů přidělena osoba, která se k němu nejvíce hodí.

Sám autor hry pak popsal své dílo následujícími slovy: „Hra má svůj vlastní děj, který může místy připomínat nějaké události z naší historie. Může, ale také nemusí… Satirickou formou odsuzuje zejména neupřímnost, lež, hloupost a nesvobodu. Jedná se o jedinou současnou českou filozoficko-satirickou hru s prvky symbolismu, romantismu, impresionismu a dadaismu, ve které si, alespoň doufám, najde každý to, co je mu blízké.“

Johanna věnoval Lex amor nobis jako dárek k dvacátému výročí svobodné České republiky. V následujících dnech se ji chystá předvést i divákům v Praze.