Střípky z gymnázia

Za vánoční náladou do galerie a za betlémy

,

S vánoční náladou jsou spojeny i betlémy. Nejen na ně se šli primáni podívat do příbramského Zámečku-Ernestina.

V pátek 13. prosince se žáci vydali pod vedením Mgr. Světlany Hlaváčové místo výtvarné výchovy na výstavu obrazů Adolfa Borna a na příbramské betlémy. Adolf Born byl známý tím, že ilustroval seriál Mach a Šebestová. Narodil se v České Velenici v jihočeském kraji na hranici s Rakouskem. Na výstavě primáni viděli jeho uměleckou grafiku 50. – 80. let.

V dalším patře bylo vystaveno mnoho příbramských betlémů. Malé, velké, ale všechny krásné. Žáci se například dozvěděli, že jednu figurku trvá vyrobit až 50 hodin! Výrobci se o betlémy starají celý život. Dodělávají, obměňují, dobarvují… Při výstavách se primáni naladili na tu správnou vánoční atmosféru.


Za vánoční náladou vyrazili i maturanti. Ti nejenže prošli adventní Příbram s navigační hrou Vyšší princip, ale prozkoumali i vznik betlémů přímo společně s jejich tvůrcem. Ján Chvalník studenty 4.B provedl právě vznikající výstavou na Svaté Hoře v Mníšecké kapli, ukázal jim postupy, kterými figurky vyřezává a vysvětlil, čím jsou právě příbramské betlémy jedinečné.

Chcete-li se o příbramském betlémářství dozvědět více, můžete zhlédnout prosincové vydání pořadu Z profilu, jehož hostem byl právě Ján Chvalník.